Végrehajtottuk az első emberi fejátültetést holttesten”
– jelentette ki Canavero egy bécsi sajtótájékoztatón. Szerinte a „főpróba" során sikeresen bizonyították, hogy képesek összekötni a gerincvelőt, az idegeket és a vérereket, ezáltal pedig a test és az idegen fej egy szervezetként tud funkcionálni. Hozzátette: az operáció 18 óra alatt elvégezhető, ami létfontosságú ahhoz, hogy a műtét sikeresen végződhessen. A sebész szerint készen állnak arra, hogy a technikát élesben is bevessék, ehhez azonban egy önkéntes jelentkezésére lenne szükség.
A következő lépés mindenesetre az lesz, hogy a fejátültetést agyhalott betegeken is elvégzik.
Bár a sajtótájékoztatón Canavero nem fukarkodott a nagy szavak használatával, konkrét bizonyítékokkal nem állt elő, az eljárás pontos menetét nem osztotta meg a hallgatósággal, ami gyanakvásra ad okot. Mindenesetre azt ígérte, az elkövetkező napokban megjelentetik a műtétet ismertető tanulmányukat.
Canavero 2015-ben jelentette be a „bombahírt", miszerint két éven belül sor kerülhet az első emberi fejátültetésre. Az operáció mind szakmai, mind etikai szempontból rendkívül vitatott, és inkább egy horrorfilm sztorijára emlékeztet, mint tudományos lehetőségre.
(A tervről részletesebben korábbi cikkünkben olvashat.)
Jól jellemzi a bizalom hiányát, hogy az operációra eredetileg jelentkező orosz férfi időközben visszatáncolt a beavatkozástól, így most egy új páciensre lenne szüksége az orvosoknak.
Canavero a kínai Harbini Orvostudományi Egyetem kutatóival korábban már kísérletezett patkányokon, egereken és kutyákon, az eredmények pedig nem voltak túlságosan biztatóak, az állatok nem maradtak hosszú ideig életben.
Az orvostársdalom nagy része is úgy véli, a fejátültetés nem több őrült képzelgésnél.
Nem engedném, hogy ezt műveljék velem vagy bárki mással, mert ez rosszabb lenne a halálnál is.”
– nyilatkozta korábban dr. Hunt Batjer, az Amerikai Idegsebészek Egyesületének elnöke, aki a fejtranszplantáció egyik legnagyobb ellenzője.