„Hadseregünk a nyár eleje óta gördült a végtelen orosz mezők felé, a félelmetes ismeretlenbe.”
(Kállay Miklós volt m. kir. miniszterelnök)
A 2. magyar hadsereg jövőbeli végzete már Magyarország 1941. június 27-én történt hadba lépésekor megpecsételődött.
A június 26-án Kassa ellen intézett és mind a mai napig tisztázatlan hátterű bombatámadás miatt még az aznap délutánra összehívott koronatanácson
a szovjet agressziónak minősített légitámadás miatt mélységesen felháborodott Horthy kormányzó,
meg sem várva az incidens alapos kivizsgálását bejelentette, hogy a kormányzói jogállásról szóló törvény adta lehetőséggel élve, megállapítja a hadiállapot beálltát Magyarország és a Szovjetunió között.
Ezt az ország jövője szempontjából rendkívül átgondolatlan és felelőtlen döntést a kormány - Keresztes-Fischer Ferenc belügyminiszter egyetlen ellenszavazatával - tudomásul vette.
Június 27-én délelőtt az országgyűlés plénuma előtt a napirend előtt felszólaló Bárdossy László miniszterelnök bejelentését Magyarország és a Szovjetunió közötti hadiállapot beállásáról a korabeli országgyűlési jegyzőkönyv tanúság szerint
a „honatyák" hosszan tartó éljenzéssel fogadták.
Pedig nem sok okuk lett volna a harsány éljenzésre.
A náci Németország öt nappal korábban, 1941. június 22-én hadüzenet nélkül megtámadta a Szovjetuniót. A világtörténelem legnagyobb szárazföldi hadműveletében a német hadvezetés nem számolt magyar részvétellel.
Adolf Hitler - Joseph Goebbels náci propagandaminiszter naplóbejegyzése szerint - a Barbarossa hadművelet előkészítése során ki is fejtette, hogy miért nem tartja kívánatosnak a magyar kormány felkérését a Szovjetunió elleni hadjáratban való részvételre. Hitler ugyanis attól tartott, hogy a német kormány felkérése esetén a magyarok újabb „szemérmetlen" területi követelésekkel fognak előállni ellentételezésként.
A Führer ezért kategorikusan elvetette a német hivatalos felkérés lehetőségét,
amit pedig a magyar Honvéd Vezérkar főnöke, Werth Henrik vezérezredes informálisan többször is szorgalmazott.
Magyarország azzal, hogy kényszerítő körülmények nélkül önként belépett a Szovjetunió elleni háborúba, végzetesen kiszolgáltatta az országot a Harmadik Birodalomnak. Ez már hamarosan, 1941 őszén kiderült.
A vitéz Szombathelyi Ferenc altábornagy parancsnoksága alatt álló 40 ezer fős Kárpát-csoport 1941. július elsején lépte át az államhatárt. A két gépesített és egy lovas dandárból, valamint kettő további biztosítási feladatokat ellátó gyalogosdandárból álló hadtest az októberig elhúzódó harcokban kijózanítóan súlyos veszteségeket szenvedett.
A magyar viszonylatban korszerűnek és jól felszereltnek számító hadtest technikai felszerelésének 75 százalékát elvesztette,
a négyezer fős személyi veszteségen kívül. A kormány ezért a Kárpát-csoport leharcolt alakulatainak hazavezényléséről intézkedett, ám szembe találta magát a németek ellenállásával.
A német hadvezetés kemény viták árán és csak azzal a feltétellel egyezett bele a magyar harcoló alakulatok kivonásához, hogy a hazavezényelt csapatok helyett
a budapesti kormány négy új dandárt küld ki a keleti frontra,
megszálló és biztosítási feladatok ellátására. A Kárpát-csoport „villámhadjárata" bebizonyította, hogy az orosz frontra vezényelt honvédségi alakulatok felszereltsége, ami messze elmaradt a német, sőt a szovjet csapatok felfegyverzettségétől, nem teszi lehetővé a honvédségi alakulatok első vonalbeli bevetését, elfogadhatatlanul súlyos veszteségek nélkül.
Bárdossy László miniszterelnök a Kárpát-csoport keleti fronton elszenvedett véres veszteségei miatt úgy döntött, hogy a kormány nem küld többé harcoló alakulatokat a Szovjetunióba. E szándékhoz azonban a németeknek is lett még egy-két szavuk.
A három-négy hónapos villámháborúnak remélt Barbarossa hadművelet 1941 decemberében Moszkva előtt végleg kifulladt. A Wehrmacht a fő hadászati céljai, Leningrád, Moszkva, illetve a déli szovjet területek elfoglalása közül egyetlenegyet sem tudott megvalósítani.
Annak ellenére, hogy 1941 forró nyarán a Minszk, Szmolenszk, és Kijev térségében lezajlott hatalmas katlancsatákban iszonyatos veszteségek érték a Vörös Hadsereget,
Hitler reményeivel szemben a sztálini rendszer mégsem omlott össze,
és az oroszok minden fronton elszánt keménységgel védekeztek. A Wehrmacht alakulatai beleragadtak a kegyetlen orosz télbe, és a nagy nyári győzelmeknek a német haderő számára is súlyos ára lett.
December 6-án a Vörös Hadsereg - a német vezérkar legnagyobb meglepetésére – Moszkva alatt félelmetes erejű ellentámadást indított, 200-300 kilométerre visszaszorítva a Wehrmacht magasabb egységeit a szovjet fővárostól.
A nyári hadjáratban elszenvedett veszteségek, és az 1942 kora nyarára tervezett újabb offenzíva miatt a német katonai és politikai vezetés nagyobb hozzájárulást követelt a szövetségeseitől. Ennek jegyében küldte Hitler 1942. január 6-án Budapestre Joachim von Ribbentrop birodalmi külügyminisztert.
Ribbentrop a budapesti tárgyalásain nem sokat udvariaskodott, hanem arrogáns hangon a „szövetségesi hűségre” hivatkozva
az egész magyar haderő keleti frontra vezénylését követelte
a német kívánságtól megdöbbent tárgyalópartnerétől, Bárdossy László miniszterelnöktől.
A Ribbentroppal folytatott és indulatoktól sem mentes tárgyalásokon a magyar kormány képviselőinek csak annyit sikerült elérnie, hogy a németek eltekintettek az egész magyar haderő keletre vezénylésétől, és beleegyeztek a honvédség összlétszámának mintegy harmadát kitevő seregtest felállításba és keleti frontra küldésébe.
A katonai részletek megtárgyalása céljából január 20-án Budapestre érkezett a német véderő főparancsnoksága, az OKW (Oberkommando der Wehrmacht) feje, Wilhelm Keitel vezértábornagy. Keitel magyar tárgyalópartnerétől, a Honvéd Vezérkar élére frissen kinevezett Szombathelyi Ferenc vezérezredestől ellentmondást nem tűrő hangon 25 hadosztály keleti frontra vezénylését követelte.
Szombathelyi azonban hasonló határozottsággal érvelve elutasította a tábornagy követelését
arra hivatkozva, hogy a honvédségnek sem a létszáma, sem pedig az egyéb feladatai és felszerelése nem teszi lehetővé ekkora kontingens felállítását. Végül abban állapodtak meg, hogy a magyar hadvezetés egy 15 hadosztályból álló hadsereg szintű csapatkontingenst állít fel, amelynek páncélosokkal, páncélelhárító lövegekkel, és tüzérségi eszközökkel való részbeni felszerelését a németek vállalták.
A megállapodás arra is kiterjedt, hogy a magyar alakulatok a frontcsapatok hátvédelmi biztosítási feladatait fogják ellátni. A németek azonban ezeket az ígéreteiket nem, vagy csak kisebb részt tartották be.
Az összesen 207 ezer főt számláló és új hadrendi számot kapott 2. magyar hadsereget kilenc gyalogos, egy páncélos, és öt megszálló feladatokat ellátó hadosztályból állították össze. A 2. magyar hadsereg felfegyverzett katonáinak létszáma azonban 200 ezer fő alatta maradt, mivel közel 20 ezer fegyvertelen munkaszolgálatost is a hadsereg állományába soroztak be.
A 2. magyar hadsereg élére Horthy kormányzó az egyik bizalmasát, a Ludovika Akadémia volt parancsnokát, illetve a kormányzói katonai iroda egykori vezetőjét, vitéz Jány Gusztáv vezérezredest nevezte ki. A személyi állomány mozgósítására a szombathelyi III., a pécsi IV., valamint a miskolci VII. hadtestet jelölték ki, mivel ezek saját hadrendjükből hadtestenként csak 2-2 alakulatot vonhattak el. Az egyébként általános területi kiegészítés helyett egyenletes arányban, az ország egész területéről hívták be a katonákat.
Magas, 50 százalékos arányt képviseltek a tartalékosok, a hiányzó létszámot pedig a 35 és 40 év közötti póttartalékosokkal egészítették ki.
A keleti frontra kivonuló hadsereget igyekeztek a legjobban felszerelni,
amihez a teljes magyar haderő fegyverzet és eszközállományának csaknem ötven százalékát elvonták.
Nem igaz tehát az 1945 utáni marxista történetírásban oly gyakran hangoztatott állítás, amely szerint a 2. magyar hadsereget eleve hiányosan, gyenge fegyverzettel felszerelve küldték ki a keleti frontra. Más kérdés, hogy még e magyar viszonylatban átlagon felülinek számító felszereltséggel is a 2. magyar hadsereg haditechnikája sem mennyiségben, sem pedig minőségében nem érte el a hasonló hadrendi beosztású német, illetve szovjet magasabb egységek felszereltségi szintjét.
1942 februárjában – és nem függetlenül a 2. magyar hadsereg kiküldésre vállalt kötelezettségtől – átnevezték az addigi hadrendi besorolást. Az új besorolásban a dandár szintű magasabb egységek már könnyű hadosztályokként voltak nyilvántartva.
A magyar vezérkar ezzel a „kreatív" trükkel a valódi hadosztályoknál gyengébb és kisebb létszámú könnyűhadosztályokat is teljes értékű magasabb egységként prezentálhatta a német hadvezetés számára, hiszen a 2. magyar hadsereg felállításáról szóló német-magyar megállapodás 15 hadosztályban határozta meg e seregtest magasabb egységeinek számát.
A korabeli besorolásban a magasabb egységek közül a dandár két összfegyvernemi ezredből és egy tüzérosztályból (zászlóalj szintű egységből), a hadosztály pedig három összfegyvernemi, és egy tüzérezredből állt.
A könnyű hadosztályok létszámuk alapján tehát csak dandárszintű magasabb egységnek számítottak.
Ez a „trükk" azonban később súlyosan megbosszulta magát, mert a németek a 2. magyar hadsereg Don menti védelmi körletének kijelölésénél figyelmen kívül hagyták, hogy a könnyű hadosztályok csak kettő ezredből állnak.
A gépesítés nagyon alacsony szinten állt a magyar harcoló alakulatoknál. Amíg például egy német fronthadosztály 400-500 tehergépkocsival rendelkezett, és a lövegek vontatását is gépesítették,
a magyar könnyűhadosztályok legfeljebb 25-30 gépkocsival számolhattak,
a csapattüzérség pedig lóvontatású volt.
A 2. magyar hadsereg kiszállítása 1942. április 17-én kezdődött el, és június végére fejeződött be. A súlyos felszerelési és kiképzési problémák már a Donhoz történő felvonulás során megmutatkoztak. Ezen kívül a 2. magyar hadsereget – amelyet a német Dél, majd később az ebből létrehozott B Hadseregcsoport alárendeltségébe helyeztek - már a kijelölt védelmi körleteikhez való felvonulása közben komoly veszteségek érték.
Először a hadsereg III. hadtestének alakulatai kapcsolódtak be a harcokba:
a hadtest 7. és 9. könnyűhadosztálya német alárendeltségben már az első naptól kezdve részt vett a június 28-án elkezdődött „Fall Blau” hadműveletben, a németek 1942-es nagy nyári offenzívájába.
Páncélosok és megfelelő csapattüzérség hiányában az előrenyomuló honvéd alakulatok a makacs szovjet ellenállási gócokat többnyire csak gyalogos egységekkel tudták támadni, ami indokolatlanul magas veszteségeket okozott.
A 2. magyar hadsereg augusztustól báró Maximillian von Weichs vezérezredes B hadseregcsoportjának alárendeltségébe került. Noha a 2. magyar hadsereg önálló magyar magasabb egységnek számított formálisan, ám ennek ellenére a hadseregparancsnoknak, Jány vezérezredesnek és törzsének a fegyelmezési, ellátási, valamint a személyzeti ügyeket leszámítva hadászati kérdésekben nem volt önálló hatásköre.
A hadsereg egyetlen korszerű magasabb egységét, az 1. páncéloshadosztályt a németek egyszerűen elvették Jánytól, és a közvetlen német parancsnokság alatt álló Kramer-hadtest alárendeltségébe helyezték.
A német hadvezetés a 2. magyar hadsereget folyamvédelemi feladatokra jelölte ki. A nyári harcoktól meggyengült magyar csapatok augusztus 25-re foglalták el állásaikat a Don mentén.
A kijelölt közel 200 kilométer hosszú folyamszakasz védelme eleve megoldhatatlan feladat volt a 2. magyar hadsereg számára.
A két ezredből álló könnyű hadosztályok csak rendkívül elnyújtva tudtak felállni a számukra kijelölt szakaszokon, mindenféle mélységi védelem kiépítése, és tartalék nélkül.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy a Don nyugati oldalán, az Urivnál kialakított szovjet hídfőt többszöri támadás ellenére sem sikerült felszámolni. Jány azonnal felismerte, hogy a szovjetek által makacsul tartott, sőt később meg is erősített hídfő
egy későbbi veszélyes szovjet ellentámadás kiindulópontja lehet.
A fenyegető veszély ellenére Jány hiába követelt többször is német csapaterősítést az urivi hídfő felszámolásához, a Sztálingrád körüli harcokkal elfoglalt német parancsnokság figyelmen kívül hagyta a magyar vezérezredes több mint indokolt kérését. Ugyancsak süket fülekre talált a védhetetlenül hosszú arcvonal lerövidítésének vagy megerősítésének sürgetése is.
Jány Gusztáv vezérezredes előre látva a fenyegető katasztrófát, a védelem megerősítését sürgető követeléseinek sorozatos elutasítása miatt októberben kérte a hadseregparancsnoki beosztásból való felmentését, ám ehhez sem a vezérkari főnök, sem pedig Horthy kormányzó nem járult hozzá.
A 2. magyar hadsereg parancsnokságán szorongva várt orosz offenzíva 1943. január 12-én a kora délelőtti köd leplében indult meg az urivi kiszögellésből. A Voronyezsi Front alárendeltségébe tartozó 40. szovjet hadsereg jól felszerelt és mintegy háromszoros túlerőben lévő, Moszkalenko vezérezredes parancsnoksága alatt álló, harckocsikkal és önjáró lövegekkel jól megerősített egységei hatalmas ütést mértek a velük szemben felsorakozó 7. könnyű hadosztály papírvékony arcvonalára.
A hadosztály páncéltörő tüzérséget nélkülöző, lényegében csak könnyűfegyverzettel ellátott magyar egységei képtelenek voltak feltartóztatni a kibontakozó szovjet támadást;
a közel mínusz negyven fokos hidegben téli felszerelés nélkül is vitézül küzdő 7. könnyű hadosztályt felmorzsolták.
Két nappal később a scsucsjei hídfőből is támadásba lendült a jelentős túlerőben lévő páncélosokkal támogatott ellenség, és a kapott parancsnak megfelelően az állásaiban kitartó III. magyar hadtestet rövidesen bekerítették.
Az arcvonal, ahogyan arra Jány már ősszel többször előre figyelmeztetett, menthetetlenül szétszakadt. A harapófogószerűen szétbontakozó szovjet áttörés azzal fenyegetett, hogy az egész 2. magyar hadsereget bekeríti.
Jány azonnal kérte a II. német páncélos hadtest, az úgynevezett Kramer-csoport, mint a hadsereghez beosztott tartalék haladéktalan bevetését a szovjet betörés elreteszelésére. Von Weichs vezérezredes azonban azzal az indokkal, hogy a Führer magának tartotta fenn a jogot a Kramer-hadtest bevetésére, elutasította a magyar hadseregparancsnok kérését.
Január 15-ig minden nehézség és a rettenetes körülmények ellenére is sikerült a bekerítés alatt álló gyenge magyar alakulatoknak kitartaniuk.
A helyzeten csak a Kramer-hadtest azonnali bevetése javíthatott volna, ám a Führer továbbra sem járult hozzá ehhez. Hitler makacs ostobasága, mint már annyiszor, most is tragikus következményekkel járt.
Január 17-re több darabra szakadt az arcvonal,
és ekkor hiába engedélyezték a Kramer-hadtest bevetését, az orosz túlerőt már senki és semmi sem tudta feltartóztatni, amelynek nyomása alatt a 2. magyar hadsereg gyakorlatilag teljesen felbomlott. A visszavonuló magyar alakulatok katonái közül sokan csak nyári gyakorlóöltözetet viselve vonszolták magukat a hóviharban és a közel mínusz negyven fokos hidegben. Számos végsőkig elgyengült katona a hósivatagban fagyott halálra.
A német „bajtársak” nem egy esetben erőszakkal vették el a magyarok gépjárműveit,
ledobálták a sebesülteket, a falvak házaiba behúzódó halálosan elcsigázott honvédeket pedig kihajtották a dermesztő hidegbe. Fegyverhasználatra is sor került a minősíthetetlenül viselkedő németek és a visszavonuló magyarok között. A német hadvezetés ágyútölteléknek használta fel a teljesen leharcolt és kimerült magyar egységeket, hogy saját visszavonulásukat ekként fedezzék.
A felülről kapott végrehajthatatlan parancsokhoz is mereven ragaszkodó Jány január 24-én a súlyos vereség miatti dühében, – amelyért a szerencsétlen katonákat tette felelőssé – kiadta hírhedté vált, „A 2. magyar hadsereg elvesztette a becsületét” című hadparancsát.
Az urivi ütközet, vagy ahogy a hazai történelmi emlékezetben gyökeret vert, a „Don-kanyar” volt a magyar hadtörténet legnagyobb katonai katasztrófája, a veszteségeket 100-120 ezer főre becsülik a történészek. A szerencsétlen sorsú 2. magyar hadsereg halálos ítéletére kétségtelenül Uriv tette fel a pontot.