Megtalálták a világ legősibb kútját

kút, Kína
Ősi kínai kút, bár ez "csupán" 2000 éves
Vágólapra másolva!
Az eddig ismert legősibb kutakat találták meg kínai archeológusok: a hat kútra Kína középső részén, Henan tartományában bukkantak rá egy ásatáson.
Vágólapra másolva!

A Hsziping megyében talált hat ősi kút arra utal, hogy Kínában mintegy kétezer évvel korábban is ástak már kutakat. A régészeti kutatások alapján korábban úgy gondolták, hogy az első kutak Kínában a Jangce folyó mentén jelentek meg 6-7000 évvel ezelőtt.

A kutak megjelenésének nagy jelentősége volt, mivel az embereknek nem kellett már többé a folyók környékén maradniuk, hogy vízhez jussanak

- mutatott rá a felfedezésről beszámoló Vej Hszingtao, a tartományi régészeti kutatóintézet helyettes vezetője.

Ősi kínai kút, bár ez "csupán" 2000 éves Forrás: Laurie Chen

Az ásatásokon a kutak belsejében öt, jó állapotban fennmaradt füles agyagedényt is felfedeztek, amelyeket vízhordásra használhattak. Az edényeket kötéllel engedhették a kútba, hogy kiemeljék a vizet.

Az edények a régészek szerint maguk is bizonyítékai annak, hogy valóban kutakat találtak.

A kutak mintegy 5 méter mélyek lehettek, némelyikben lépcső is volt. A kutatók szerint a lépcső arra szolgálhatott, hogy mélyebbről is meríthessenek vizet vagy kihúzhassák a véletlenül kútba esett edényeket.

Vej elmondta: további kutatásokat folytatnak, hogy kiderítsék, miért éppen azon a helyen ásták a kutakat, mire használták a vizet, esetleg öntöztek vele, a fazekassághoz kellett-e, vagy ivóvíz volt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!