Az elmúlt tíz évben csupán egyetlen alkalommal teljesített rosszabbul az influenza elleni védőoltás - derült ki az amerikai járványügyi központ (CDC) adataiból. A tél legtöbb megbetegedését idén az A típusú H3N2 influenzavírus okozta. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy vajon a védőoltás csekély hatékonysága vezetett-e ahhoz, hogy ebben az évben különösen sok megbetegedés történt.
A felmérés adatai szerint a válasz: igen.
"Az a tény, hogy a védőoltás nem teljesített jól, világosan közrejátszott ebben" - hangsúlyozta William Schaffner, a Vanderbilt Egyetem vakcinaszakértője. A CDC ugyanakkor egyelőre csak az előzetes adatokat tudta közzétenni, ezek a szezon végére jelentősen változhatnak.
A szakemberek tehát arra figyelmeztettek, hogy még mindig érdemes influenza elleni védőoltást kérni. A vakcina ad bizonyos védettséget, csökkenti az esetleg jelentkező tünetek súlyosságát, megelőzi, hogy kórházi kezelésre legyen szüksége a betegeknek és akár életet is menthet. Egy különösen rossz évben mintegy 56 ezren halnak meg influenza miatt.
Bármilyen védőoltás jobb, mint a semmi"
- hangsúlyozta Scott Hensley, a Pennsylvania Egyetem mikrobiológusa, aki egy tanulmányban vetett fel kérdéseket a védőoltással kapcsolatban. A vakcina hatékonyságát öt állam 4600 gyermek és felnőtt lakosának követéséből szűrték le. Regisztrálták, hogy ki kapta el a betegséget és hányan voltak beoltva.
A védőoltás 67 százalékos védettséget nyújtott egy másik gyakori influenzavírus, az A típusú H1N1 ellen, amely miatt azonban idén nem betegedtek meg túl sokan. A szérum a B típusú influenzavírusok ellen 42 százalékos védettséget adott.
A CDC adatai szerint idén különösen az idősebbek szenvedtek az influenza miatt, ebből a korcsoportból kerültek legtöbben kórházba és náluk volt a legmagasabb a halálozási arány.
Ha nem változnak a jelenleg rendelkezésre álló adatok, azok alapján az elmúlt nyolc influenzaszezonból ötben alapvetően hatástalan volt a védőoltás az idősek számára. A CDC igazgatója, Anne Schuchat szerint ez a tény rámutat arra, hogy hatékonyabb vakcinákra van szükség.
A kutatók szerint az idősek azért szenvednek most jobban az influenzától, mivel fiatal korukban a H1N1 vírusnak voltak kitéve, szervezetük azzal jobban megbirkózik, mint az Egyesült Államokban csak a hatvanas évek végétől elterjedt H3N2 vírussal. Más kutatók úgy vélik, a vakcinák előállításával is gond van. A vírusokat tojásban tenyésztik ki, márpedig a kutatások szerint a tojásban nevelt vírus nem hatékony az embereket megfertőző H3N2 influenzavírus ellen. Új módszerrel előállított új vakcinákra lesz szükség szerintük.