Az indiai-óceáni szigetállam, mely korallzátonyokban gazdag vizekkel és gyönyörű tengerpartokkal rendelkezik, 2008-ban adósságproblémákkal küzdött, melyeket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségével sikerült megoldania.
A hatóságok azóta olyan megoldásokat keresnek a környezetvédelemre, amelyek nem veszélyeztetik az ország gazdasági stabilitását sem.
A The Nature Conservancy nevű amerikai természetvédő csoport visszafizet a Seychelle-szigetek 406 millió dolláros adósságából 22 millió dollárt, ezért cserébe az ország védetté nyilvánítja tengeri területeinek egyharmadát.
A kelet-afrikai szigetállamban kevesebb mint 100 ezer ember él, a bevétel főként a turizmuson és a halászaton alapul, az elmúlt években azonban az olajipari és gázkitermelő cégek egyre jobban felderítették maguknak a terület vizeit.
Az elsőként védetté nyilvánítandó 210 ezer négyzetkilométernyi területen a legsérülékenyebb régiókban limitálják a halászati, az olajkitermelő tevékenységet és nagy léptékű fejlesztéseket, a terület többi régióiban pedig csak meghatározott feltételek mellett engedélyezik.
A további 200 ezer négyzetkilométeres régió helyét, melyre más megkötések vonatkoznak majd, a későbbiekben jelentik be.
A Seychelle-szigeteki megállapodás 20 évnyi hasonló jellegű adósságcsere-ügyleteken alapul, melyek segítségével megőrizték például Latin-Amerika és a karibi térség hatalmas kiterjedésű trópusi erdeit. De ez az első alkalom, hogy ezt a finanszírozási módszert tengeri területek védelmére is alkalmazzák - mondta Rob Weary, a The Nature Conservancy ügyeit finanszírozó NatureVest vezetője.
A szakértő szerint a Seychelle-szigeteki egyezség kikövezheti az utat más, nagyobb ügyletek előtt, amelyek révén a környezetvédők kivásárolhatják egyes országok adósságát a környezetvédelmi irányelvek megváltoztatásáért cserébe.