A Berni Egyetem, valamint a svájci Erdő-, Hó- és Tájkutató Intézet (WSL) jelentése szerint az alpesi táplálékláncban fontos szerepet betöltő havasi nyulak (Lepus timidus) száma csökkeni fog, amennyiben az átlaghőmérséklet emelkedik és a lehullott hó az eddiginél korában elolvad.
A szakemberek szerint mivel a havasi nyulak nagy tengerszint feletti magasságban élnek, ezért különösen érzékenyek a klímaváltozás hatásaira. A hideghez szokott fajok, így a havasi nyulak számára nehézkes a testhőmérsékletük szabályozása a forróbb nyári hónapokban, ami hőstresszt eredményezhet.
A Global Change Biology című folyóiratban publikált jelentés egyik készítője, Kurt Bollmann szerint a hideg éghajlatú élőhelyeik csökkenésével az állatok nem lesznek képesek elegendő élelmet és megfelelő menedéket találni.
Emellett természetes élőhelyük elaprózódása miatt a nyulak nem fognak tudni a mostanihoz hasonló módon keveredni egymással, ami a fajon belüli genetikai hanyatláshoz vezethet.
Bollmann becslései szerint jelenleg nagyjából 23 ezer havasi nyúl él Svájcban és a populáció egyelőre nem veszélyeztetett, ám az állatok számára alkalmas terület egyharmadával csökkenhet a század végére.
A nyulak fontos táplálékot jelentenek a helyi baglyok, rókák és szirti sasok számára, ami azt jelenti, hogy a populációjuk csökkenése más állatokra is kihatással lesz.