A rézből készült érme a Wessel-szigetekhez tartozó Elcho-szigeten, Ausztrália északi partjai közelében került elő. A tudósok szerint azokhoz hasonlít, amelyeket a Királyi Ausztrál Légierő (RAAF) egy katonája talált 1944-ben a Wessel-szigetek egy meg nem nevezett, elhagyatott tengerpartján.
A háborúban talált érmékről kiderült, hogy egy kelet-afrikai városból, a mai Tanzánia területén fekvő Kilwából származtak.
Ha a most megtalált érméről is megállapítják, hogy Kilwából való, akkor akár 1000 éves is lehet, mert a kilwai szultanátus a 11. században kezdett saját pénzt verni.
Az érmét Canberrába szállították, hogy megvizsgálják az eredetét és korát.
Hetekbe telhet, ám ha a réztartalma azonos, az tényleg igazolhatja eredetét
- magyarázta kedden Mike Owens, az érmét felfedező csoport egy amatőr történész tagja.
„Nagyon törékeny és vékony, de a mérete megfelelő, a súlya megfelelő, a színe is jó, és a szakértőink szerint Kelet-Afrikából származik, mert semmi máshoz nem hasonlítható” - jelentette ki Owens.
A Past Masters amatőr történészekből, kutatókból és régészekből álló csoport öt évet töltött el az 1944-es lelet helyszínének felkutatásával.
A csoport bizakodik, hogy az eredeti helyszínt sikerült fellelniük, és az támpontot adhat a nagy kérdésre: hogyan kerültek a kora középkori afrikai érmék Ausztráliába.
Az ausztrál kontinensről – amelyet 1606-ban holland hajósok fedeztek fel – szóló első részletes leírás a híres felfedezőtől, James Cook-tól származik.
Cook a legelső déli expedíciója során hajója, az Endeavour fedélzetén 1769-ben érte el Ausztrália keleti partvidékét,
amelyet 2000 kilométeres hosszúságban derített fel, kijutva a kontinenst északon határoló Arafura-tengerre.
Cook expedíciója után az angolok egyfajta „börtönszigetként" használták a kontinenst, ugyanis az első telepesek Nagy Britanniából száműzött fegyencek voltak.
Ausztrália bennszülött lakosságának ősei mintegy 50 ezer éve érkeztek a kontinensre.
Az őslakosság – amelynek sorsa nagyon hasonló az észak-amerikai indián törzsekéhez – a melanéz népcsoporthoz tartozik. Hogy Cook felfedezése előtt milyen kapcsolat lehetett Afrika és a déli kontinens között, az egyelőre még rejtély.