A „fekvő kő kört" a Leochel-Cushnie-i egyházközségben, egy gazdaság területén találták. A felfedezéstől fellelkesült kutatók azonnal felismerték a ritka típusú kőkört, amely nevét a fekvő kövekről kapta. Hasonló szent hely nyomára eddig csupán Írország és Skócia területén bukkantak.
Ám a most talált kőkörnek a korábbiaknál láthatóan kisebb volt az átmérője, alacsonyabb a kövek mérete és hiányoztak a szertartásos helyek olyan jellemzői, mint a kőhalmok és a szegélykövek.
A kutatók azonban tisztában voltak azzal, hogy kőköröknek is számos változata létezik és igen nehéz a keletkezési idejüket beazonosítani. A Skóciai Történeti Környezet (Historic Environment Scotland) és az Aberdeenshire Régészeti Szolgálatának Tanácsának (Aberdeenshire Council's Archaeology Service) munkatársai épp ezért hitelesnek nyilvánították és a korát 3500 és 4500 év közé becsülték.
Hamarosan azonban kiderült, hogy a Leochel-Cushnie kőkör miért különbözik annyira a feltételezett kortársaitól. Miközben a régészek folytatták a műemlék tanulmányozását, megjelent a gazdaság korábbi tulajdonosa és szembesítette őket a hideg valósággal. Bevallotta, hogy valamikor az 1990-es években építette a misztikusnak ható kőkört, amely egy az egyben más, Skóciában található szent helyek kisebb másolata.
Nyilvánvaló, hogy az igazság ismerete óriási csalódást okozott, ám a kőkörnek még így is felbecsülhetetlen az értéke, hiszen érdekes sztorit ad a történelemhez
– mondta Neil Ackerman, az Aberdeenshire-i Tanács régésze a Live Science tudományos hírportálnak. – Továbbá jól példázza a helyi közösség kitűnő helyismeretét és a régészettel, történelmünkkel kapcsolatos elismerését és elkötelezettségét, hiszen ez a kőkör a helyi műemlékeket igen pontosan másolja.
A replikák azonban nem ritkák Skócia ezen területén, ám a most felfedezett kőkör szokatlanul pontos, és a régészek szerint ez még izgalmasabbá teszi a felfedezését.
Bízom benne, hogy a körkörösen elrendezett kövek harmonikus együttese a hír ellenére is különleges építmény marad, amiben mind a helybéliek, mind a turisták gyönyörködhetnek
– hangsúlyozta Neil Ackerman. – Bár a kőkör nem ősi, de még így is fantasztikus helyen van és nagyszerűen beleillik a tájképbe.
Hozzátette, hogy szerinte a kőkört építő gazdálkodónak egyáltalán nem a megtévesztés volt a célja, hanem inkább csak saját gyönyörködtetésére alakította ki a misztikus helyet. A tanács most rögzítette adatbázisában a műemléket és úgy gondolja, hogy a replikák tanulmányozásával később el tudják kerülni a hasonló hibákat.