Különlegesség Baja határában

tarka pettyeskosbor
Tarka pettyeskosbor Bajánál. Fotó: Tamás Ádám
Vágólapra másolva!
Talán kevesen tudják, hogy a növényvilág legfajgazdagabb családja, az orchideák nem csak a trópusokon fordulnak elő. Körülbelül 25 ezer fajuk él a Földön, és Európában is több száz faj fordul elő. Hazánkban közel 70 él belőlük, melyek közül néhány Baja környékén is megtalálható.
Vágólapra másolva!

Május közepén egy, a Kiskunságban kifejezetten ritka orchideát sikerült találnunk Baja határában. A tarka pettyeskosbor (Neotinea tridentata) egy hazánkban főként a domb- és hegyvidékekre jellemző kistermetű, igen impozáns megjelenésű orchidea,

melynek csupán néhány alföldi előfordulásáról van tudomásunk.

Ezért is számít igen érdekes adatnak a Bajától keletre megtalált egy tő, melynek a legközelebbi ismert állományai a Szekszárdi-dombságban, illetve Miklapuszta területéről voltak ismertek.

Tarka pettyeskosbor Bajánál. Fotó: Tamás Ádám Forrás: https://www.knp.hu/hu/hirek/kulonlegesseg-baja-hataraban-267

Az orchideák rendkívül apró magjai a szél segítségével akár több száz kilométerre is eljuthatnak, így néha az elterjedési területüktől távol, egészen meglepő helyeken is felbukkanhatnak. A magjaik csak olyan helyen tudnak növénnyé fejlődni, ahol a talajban élő gombapartner is jelen van,

ugyanis az orchideák kizárólag a gyökérkapcsolt gombák segítségével tudnak bizonyos tápanyagokat felvenni a talajból.

Ez a fajta kapcsolat mindkét fél, vagyis a gomba és az orchidea számára is előnyökkel jár, hiszen a gombák „ellenszolgáltatásként" az orchideák által a légköri szén-dioxidból napfény segítségével előállított cukrok egy részét megkapják. A tudomány ezt mikorrhiza kapcsolatnak hívja. A Baján talált egy tő tarka pettyeskosbor is azt bizonyítja, hogy a bácskai táj is tartogat még igazi meglepetéseket mind a természetkedvelők, mind pedig a kutatók számára.

(Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park)