Még soha nem mértek ilyen meleget egy antarktiszi kutatóállomáson

Antarktisz
Éjszaka az Antarktiszon (illusztráció).
Vágólapra másolva!
Megerősítette a Meteorológiai Világszervezet (WMO), hogy 18,3 Celsius-fokkal melegrekordot mértek tavaly februárban egy antarktiszi kutatóállomáson. A Seymour-szigeti kutatóállomás a permafroszt megfigyelésére szakosodott.
Vágólapra másolva!

Megerősítette a Meteorológiai Világszervezet (WMO), hogy rekordmeleget mértek tavaly egy antarktiszi kutatóállomásokon. Eszerint az Esperanza nevű argentin kutatóállomáson 2020. február 6-án napközben a hőmérséklet magasabbra emelkedett, mint bármikor a mérések 1961-es kezdete óta.

A korábbi rekordmeleget 2015. március 24-én mérték 17,5 fokkal.

A világszervezet ugyanakkor nem hitelesítette a 20,75 Celsius-fokos hőmérsékleti rekordot, amelyet a Seymour-szigeten lévő brazil kutatóállomáson regisztrálták február 9-én. A WMO rámutatott, hogy

a Seymour-szigeti kutatóállomás a permafroszt megfigyelésére szakosodott, amely nem rendelkezik kellően precíz eszközökkel a levegő hőmérsékletének mérésére.

A brazil kutatók, akik három naponként gyűjtik össze az adatokat a Seymour-szigeti időjárási megfigyelő mérőállamásokról, akkor "hihetetlennek és abnormálisnak" nevezték a 20 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet.

Éjszaka az Antarktiszon (illusztráció). Forrás: Adobe Stock

– mondta Carlos Schaefer brazil kutató. – A mostani évszázad első tíz évében lehűlést tapasztaltak, ám azóta meredeken emelkedik a hőmérséklet.

– állapította meg pénteki közleményében Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet főtitkára.

A félsziget északnyugati csúcsa közel van Dél-Amerikához. Argentína 114 éve van jelen a Déli-sarkvidéken, ahol több kutatóállomást is működtet.

(MTI/dpa)