Két amerikai és egy japán kapta a fizikai Nobel-díjat

Vágólapra másolva!
Raymond Davis, Kosiba Maszatosi és Riccardo Giacconi nyerték el az idei fizikai Nobel-díjat.  
Vágólapra másolva!
Forrás: chandra
Riccardo Giacconi

Raymond Davis Jr. a Pennsylvaniai és Kosiba Maszatosi a Tokiói Egyetem munkatársa a kozmikus neutrinók kutatásában elért eredményeiért kapta az elismerést.

Riccardo Giacconi, a washingtoni Associated Universities Inc. kutatója úttörő jellegű, a kozmikus röntgensugárzás felfedezéséhez vezető vizsgálataival érdemelte ki a világ legmagasabb szintű tudományos díját.

Forrás: U. of Tokyo
Kosiba Maszatosi

A Földet kozmikus részecske- és elektromágneses sugárzás folyamatos áramlása éri.

A titokzatos részecskék, a neutrínók létét Wolfgang Pauli (1945-ben Nobel-díjas) már 1930-ban megjósolta, ám 25 évnek kellett eltelnie, hogy létezésük bebizonyosodjon. Ez utóbbi esemény Frederick Reines (1995-ben Nobel-díjas) nevéhez fűződik.

A neutrinók, lévén hogy alig lépnek kapcsolatba anyagi részecskékkel, nehezen kimutathatók. Másodpercenként szász meg százmilliárdnyi neutrínó halad át az ember testén anélkül, hogy észlelhetnénk őket.

Forrás: UPENN
Raymond Davis Jr.

Raymond Davis - az általa létrehozott speciális detektorral 30 év alatt kétezer a Napból jövő neutrínót fogott be.

Kosiba Maszatosi - az általa vezetett kutatócsoport egy másik, Kamiokande nevű detektor segítségével 1987. február 23-án egy szupernova robbanásból származó neutrínókat fogott be.

Riccardo Giacconi- a röntgencsillagászat megalapítója. Elsőként mutatta ki röntgensugárzás forrását a Naprendszeren kívül.