Már az ivás gondolata is részegít

Vágólapra másolva!
A szó ereje, avagy bizonyos szavak gyors felvillanása befolyásolhatja a libidót: elég, ha csak gondolunk a sörre, vagy a borra ahhoz, hogy szexuális vágyaink növekedjenek - legalábbis ezt bizonyította egy diákok között végzett felmérés.
Vágólapra másolva!

Eddig is köztudott volt, hogy az alkoholfogyasztás hatással van viselkedésünkre; jó és rossz irányban egyaránt. Kellő mennyiségű ital elsöpri a gátlásokat, és afrodiziákumként működik, vagy, éppen ellenkezőleg, eltompítja az érzékeket. Italtól elhomályosodott szemünkben jóval kívánatosabbnak tűnhetnek a másik nem képviselői. A tudomány azonban azt állítja, hogy ugyanez a hatás akkor is elérhető, ha alkohollal kapcsolatos szavak villannak fel egy számítógép képernyőjén.

Már a várakozás is hat

Ezt a felvetést tesztelte 82 egyetemista fiún Ronald Friedman, a Missouri Egyetem pszichológusa. A kutatók először arról kérdezték őket, hogy az alkoholfogyasztás milyen hatással van libidójukra, majd gyorsan felvillanó szavakat, és összekevert betűket mutattak nekik egy számítógép képernyőjén. Az egyik csoport ivással kapcsolatos szavakat látott (sör, whisky, martini, stb.), míg a kontroll csoportnak más jellegű kifejezéseket mutattak, mint például kávé, vagy jég.

Ezután 21 egyetemistalány fotóját kellett osztályozniuk, először külsejük alapján. Azok a férfiak, akik libidóját - saját bevallásuk szerint - az alkoholfogyasztás stimulálja, magasabb osztályzatokat adtak a lányoknak az ivással kapcsolatos szavak felvillanása után. Azok az egyetemisták viszont, akiknek teljesítményét rontja az alkohol, kevésbé találták a fotón látható nőket vonzónak a "részeges" szavak látványa után.

"Az a legmeglepőbb, hogy elég a remény valami vágyott dologra, hogy megváltozzon az érzékelés" - mondja Markus Denzler, a tanulmány társszerzője, a brémai egyetem tanára. (A kutatás eredményei az Addiction című lapban jelentek meg.)

A kutatás alanyait arra is megkérték, hogy intelligenciájuk alapján is osztályozzák a lányokat. Ebben az esetben a képernyőn felvillanó szavaknak semmilyen hatása nem volt a döntésre, tehát a keresztbenálló szemek legalább okosabbnak nem látják a világot a valóságosnál.

Öntudatlan reakciók

"A kutatás eredményei jelek, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy mennyire érzékenyek vagyunk a tudatalattink figyelmeztetéseire." Friedman szerint "a droggal, vagy az alkohollal kapcsolatos várakozások a tudatunk közreműködése nélkül aktiválhatók." A kutató azt is hangsúlyozza, már más tanulmányok is bebizonyították, hogy egyszerű szavak képesek kibillenteni viselkedésünket a szokásos medréből. Az egyik ilyen tesztelés során például öregséggel kapcsolatos kifejezéseket olvastattak diákokkal, amire ők úgy reagáltak, hogy sokkal lassabban mentek le a lépcsőn.

Fontos, hogy elismerjük ezeknek a rejtélyes figyelmeztetéseknek az értékét, hiszen, ha az alkoholizmus kémiai és pszichológiai folyamatait szét lehet választani, akkor a szenvedélybetegek könnyebben tudnak szembesülni gondjaikkal.