Pontosan huszonöt éve, 1991. június 15-én következett be a Fülöp-szigeteki Pinatubo kitörés legintenzívebb úgynevezett pliniusi kitörése, amikor a vulkáni hamufelhő több mint 20 kilométer magasba, egészen a sztratoszféráig lövellt fel.
A vulkán oldalán gyorsan mozgó piroklaszt-árak alakultak ki
a kitörési felhő részleges összeomlásának következtében.
A kitörésről készült fotók közül az egyik legdrámaibb felvételt Alberto Garcia készítette. A fotó bekerült a Time magazin 20. század legmegrendítőbb fotóinak válogatásába, valamint a National Geographic által közzétett 20. század 100 legjobb fotói közé.
Garcia még mindig úgy emlékszik vissza a 25 évvel ezelőtt történtekre, mintha csak most lett volna. "Amikor a felvételt készítettem a szívem majd kiugrott a helyéről s egész testem remegett" – mondja a mindenre elszánt természetfotós. A tűzhányótól mintegy 20-30 kilométerre voltak, amikor hirtelen sűrű forró vulkáni hamufelhő közeledett feléjük.
A látvány megdöbbentő volt.
Mindannyian arra gondoltak, hogy ezt nem élhetik túl.
"Mindenki beugrott az autónkba, igyekeztem egy gázmaszkot is felvenni, amikor egy kék színű furgonra lettem figyelmes a felszínhez tapadva közeledő, gomolygó szürke hamufelhő előtt. Kinyitottam az autó ajtaját és igyekeztem egy fotót készíteni az 50 mm-es objektívemmel. Azonban ez nem volt igazán jó és gyorsan objektívet cseréltem. A 24 mm-es lencsével 8 képet lőttem. Bár bőven volt még hely a filmtekercsen, kivettem és biztonságos helyre tettem. Közben csak azért imádkoztam, hogy jól sikerüljenek a fotók. Tudtam, hogy akár meghalhatunk, de előtte azt akartam, hogy a kamerám megörökítse ezt a pillanatot. Éreztük a hőt, imádkoztunk, családunkra, gyermekeinkre gondoltunk"- emlékszik vissza az életveszélyes pillanatokra Alberto Garcia.
Később még számos felvételt készített a kitörés következményeiről, e különleges fotót azonban rögtön elküldte New Yorkba, a Time magazinnak, ahol a következő héten dupla hasábos cikk jelent meg az eseményről. Az autók konvojban haladva, nagy sebességgel menekültek egymás után.
Az út mellett egy Aeta bennszülött integetett, hogy álljanak meg. Nem volt erre esély.
"Az Aeta ember alakja is mindig ott van előttünk, akiért nem tudtunk megállni" - emlékezik Garcia a 25 évvel ezelőtti napra.
A fotó megihlette a Szupervulkán c. film készítőit is. A film egyik jelenetében helikopterrel igyekeznek menekülni a gyorsan mozgó piroklaszt-ár elől, azonban szemben a pinatuboi eseménnyel, itt valósághűbb lett a kimenet. Az forró gázokkal és izzó vulkáni törmelékkel telített áradat elsodorta a menekülőket.
Ezek a felszínhez tapadó piroklaszt-árak akár 150 km/óra sebességet is meghaladó gyorsasággal képesek mozogni és ezért kétségtelenül a vulkáni kitörések legveszélyesebb eseményei.
Kialakulásuk a kitörési felhő összeomlásához kapcsolódik,
amikor olyan mennyiségű vulkáni törmelékanyag jut a felszínre, ami már nem képes felfelé haladni, hanem saját tömege alatt összeomlik és lezúdul.
A törmelékkel és gázokkal telített áradatot a gravitáció hajtja előre, ezért tapad a földfelszínre és ezért mozog többnyire topográfiai mélyedésekben, azaz völgyekben. A lezúduló anyagba levegő keveredik, ami felmelegszik és ezzel könnyebbé, kisebb sűrűségűvé válik környezeténél.
Emiatt a gyorsan mozgó piroklaszt-ár fölött egyre jobban felfelé tornyosuló, gomolygó hamufelhő alakul ki. Hasonló piroklaszt-ár keletkezik akkor is, amikor egy vulkán csúcsán kitüremkedő lávadóm anyaga omlik össze vagy robban szét.
Egy ilyen áradat mindent elsodor, mindent elpusztít.
A növényzetet felégeti, utána csak elszenesedett, üszkös fadarabok maradnak, amelyek bekeveredhetnek a vulkáni üledékbe.
Ezek nyomait láthatjuk például Ipolytarnócon is a Borókás-árokban, és ilyen piroklaszt-ár pusztította el St. Pierre városát a Mt. Pelée kitörés során, Pompejit és Herculaneumot a Vezúv 79-es kitörésekor de ilyenek rohantak le a Merapi oldalán is 2010-ben, amikor kitört a vulkán.
(A szerző vulkanológus, egyetemi tanár, az MTA doktora, az ELTE Kőzettan-Geokémiai Tanszék tanszékvezető professzora)