Több tonnás a világ legnehezebb csontos hala

Vágólapra másolva!
A világ eddigi legnagyobb tömegű csontos halát fogták ki Japán partjainál - állítja egy amerikai tengerbiológus.
Vágólapra másolva!

Tierney Thys, a kaliforniai Sea Studios Foundation munkatársa nem kereste a szenzációt - a National Geographic Society támogatásával tanulmányt akart készíteni a kevéssé ismert, óceánokban honos holdhalról (Mola mola) - arról a fajról, amelyet már korábban is az óceánok behemótjaként ismertek. Az adatok gyűjtése közben azonban ráakadt egy hatalmas fogásra, ami a Föld legnehezebb ismert csontoshala lehet.

A szóban forgó egyedet 1996-ban, a Japánban található Kamogawához közeli partoknál fogta ki a helyi halászati társaság. A SeaWorld munkatársainak mérései szerint a hal 2,7 méter hosszú volt és 2,3 tonnát nyomott. A korábbi csúcstartó hátuszony-hasuszony fesztávolsága meghaladta a 4,2 métert, hossza pedig a 3 métert - a kamogawai holdhal méreteivel tehát nem számított különlegességnek. Nem úgy a tömegével.

A legnehezebb óceáni holdhal rekordját az Állati Guiness Rekordok Könyve szerint eddig egy 1908. szeptember 18-án Sydney-től 40 km-re kifogott egyed tartotta. A The Wide World Magazine korabeli száma tudósított a rendkívüli fogásról - a holdhal 3,1 m-es hosszával, 4,26 m-es fesztávolságával és 2,2 tonnás súlyával hosszú időre világcsúcstartó lett.

Tierney Thys szinte biztos benne, hogy a két rekordtartónál még hatalmasabb holdhalakat rejt az óceán vize. Kutatásai során ugyanis számos olyan feljegyzéssel találkozott,amelyek ezeknél is nagyobb halakról számoltak be. Így például 1999. augusztus 8-án a tokiói nemzeti tudományos múzeum halászati részlegének egyik munkatársa egy 3,25 méter hosszúságú holdhalat fogott ki. "A hal több mint két tonnát nyomott, ám a pontos tömegére nem derült fény, mivel a monstrum túl nagy volt ahhoz, hogy a kikötő mérlegére tegyék, így a partot érést követően megnyúzták."