Virágzik az Északi-tenger - a hét műholdképe

Vágólapra másolva!
Különösen szép, bár nyáron nem ritka jelenséget, a fitoplankton virágzását figyelhetjük meg az Északi-tengeren heti műholdképünkön.
Vágólapra másolva!

A tengerek színe az űrből, tiszta légkörön át tekintve általában a feketéhez igen közeli sötétkék. Ezen az egyenletes háttéren figyelhetjük meg a világoskék, türkiz és zöldes színek játékát: ezek jelzik a mikroszkopikus méretű tengeri növények tömege, a fitoplankton jelenlétét. Ezek a színek magas klorofill-koncentrációra utalnak, s a plankton fodrozódó szerkezetével feltárja számunkra a tengeráramlásokat, így például az Angliát a kontinenstől elválasztó La Manche csatornán északi irányba tartó víz mozgását is.

A kép nagyobb változata

A fitoplanktont alkotó élőlények egysejtű organizmusok, melyek a tengeri tápláléklánc utolsó, de alapvető fontosságú láncszemét képezik. Klorofilljuk segítségével a szárazföldi rokonaikhoz hasonlóan a napsugárzás energiájának felhasználásával építik fel saját testüket. A fitoplankton egyes fajainál ez a "virágzás" mérgező anyagok feldúsulását jelenti: a Csatorna északi végén, a sötétkék és türkiz színű területek találkozásánál látható vörös szín ennek a kezdeti stádiumára utal (red tide = "vörös dagály"). A változékony időjárású Északi-tengeren azonban ez ritkán okoz gondot: a kép felső részén már láthatjuk az északnyugatról közelítő újabb front felhőzetét, amely idejekorán szétoszlatja a veszélyes méregkoncentrációt. A felvételt június 6-án, hétfőn rögzítette a TERRA műhold MODIS-rendszere.

Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)