A Dardanellák - a hét műholdképe

Vágólapra másolva!
Európa és Ázsia határvidékére, az Égei- és a Márvány-tenger környékére látogatunk heti műholdképünkön. A kép szárazföldi területei Törökországhoz, a szigetek - egy kivételével - Görögországhoz tartoznak.
Vágólapra másolva!

A Dardanellák - a kép közepétől kissé északra látható tengerszoros - az Égei-tengert (balra) köti össze a Márvány-tengerrel (jobbra fent), és a képen már nem látható Boszporusszal együtt a Fekete-tenger kijáratát jelenti a Földközi- és így a világtenger felé. Nem véletlen hát, hogy sokszor jutott szerephez a történelem folyamán.

A Dardanellák délnyugati bejáratánál, a déli (ázsiai) parton fekszenek Trója romjai. A görög mitológiából és a közelmúlt filmterméséből is ismert háború igazi gazdasági célja a fekete-tengeri gabonakereskedelem fölötti ellenőrzés megszerzése lehetett. Szintén a görög időkben erre vezetett a perzsa seregek, így a Xerxész-armádia, majd Nagy Sándor útvonala is.

A területet a XV. században az Oszmán Birodalom szerezte meg, és mint említettük, a szárazföld ma is Törökország része. Az első világháborúban, 1915-ben brit csapatok szálltak partra a szoros északi partján, de a hídfőállást nem tudták tartani. A véres veszteség miatt a hadművelet egyik szorgalmazója, a későbbi brit miniszterelnök Churchill lemondott kormányzati posztjáról és frontparancsnokként csatlakozott a hadsereghez.

Forrás: ELTE

A teljes kép, nagyobb méretben

Az 1970-es években a ciprusi válság kapcsán kiéleződött a két NATO-tag, Törökország és Görögország viszonya a térségben. Az Égei-tenger szinte minden szigete Görögországhoz tartozik, az egyetlen érdemi kivétel a szoros délnyugati bejáratától északnyugatra található Imroz.

A kép külön érdekessége a felhőzet: Kis-Ázsia felett kumuluszokból álló felhőzet látható, a tenger és a Dardanellák felett pedig fátyolfelhők (valószínűleg cirrosztrátuszok) mutatják a helyi szélmező fodrozódását.

A felvételt szeptember 27-én, kedden készítette a TERRA műhold MODIS-rendszere.

Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)