Őszi ködfoltok a Kárpát-medencében - a hét műholdképe

Vágólapra másolva!
Ősz derekán egyre gyakoribb a köd, a műholdképek pedig megmutatják, hogy ez a felülről igen szép jelenség térben hogyan is változik. A Kárpát-medence - szélvédett hely lévén - amúgy is hajlamos a ködképződésre, vannak azonban olyan helyek, ahol a köd az átlagosnál is gyakoribb.
Vágólapra másolva!

Első képünk, a TERRA-műhold október 31-i MODIS-felvétele azt mutatja, hogy miközben az ország nagy területein, elsősorban az Alföld déli és középső részén, a Délnyugat-Dunántúlon és a főváros környékén igen párás volt az idő, néhány kisebb foltban még délelőtt 10 óra után is megmaradt a köd. Nagyobb ködfoltot láthatunk Debrecentől északra, Hajdúböszörmény és Hadháztéglás térségében. Nagyon jellemző a Bükktől északra, a gömöri völgyekben, Ózd-Bánréve-Putnok térségében kialakuló völgyi köd. Hasonló, de kisebb ködfolt van a Vág völgyében is, a felvétel északnyugati (bal felső) sarka közelében. Az erdők már mindenütt az ősz barna színeit mutatják.

Forrás: ELTE

A felvétel nagyobb méretben

A második képet november 4-én, pénteken készítette ugyanez az érzékelőrendszer. A Kárpát-medence feletti fátyolfelhőzet olyan magaslégköri állapotot jelez, amikor a repülőgépek kondenzcsíkjaiból hosszú, vékony, egyenes felhők képződnek: több ilyet is észrevehetünk. Egy kiterjedtebb ködös zóna húzódik Szolnok térségétől, az Alföld centrumától északi irányba. Sátoraljaújhelynél érinti a Zempléni-hegységet, majd északabbra, már a Felvidéken ez a folt körbefolyja az Eperjesi-hegyláncot, a Dargói-hegyet, és a Dukla-hágó környékén egészen a Kárpátok gerincéig tart. A felvétel jobb szélén a Szamos-völgyet kitöltő vékony völgyi ködpárnát láthatjuk.

Forrás: ELTE

A felvétel nagyobb méretben

Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)