Az ELTE vevőállomásának első képe a Földközi-tenger nyugati medencéjének egy részét mutatja. Északon a jellegzetes olasz csizma, délen a Szahara homokja. A Líbiától Szicílián át északnak húzódó világos csík a tengeren tükröződő Nap fénye.
A csillogó zónában kevés a felhő, csak egy kisebb sáv húzódik Máltától északra a tunéziai partok felé. A tengerfelszín eltérő színeit tehát nem a felhőzet okozza. A nap fénye csak a majdnem sima vízfelületről verődik vissza ennyire szabályosan egy irányba. Ahol tehát a világos zónában sötét sávok jelennek meg, az szelet és a szél által keltett hullámzást jelzi.
Érdemes teljes nagyításban is megnézni egy ilyen sötétebb területet. Az alsó képen a Szicília északi partjai előtt levő szélmezők csíkjait nagyítottuk ki. A világosabb területen levő párhuzamos vonalak a műholdas érzékelőrendszer szkennelési csíkjai, valójában érzékelési hibák. Minden mást már a természet rajzol, így azt a három örvényt is, amelyekben a levegő örvénylik a szigettől északra. Felhőképződés azonban nincs, a légörvényt csak a hullámzó nyugodt (világos) tengerfelszínre rajzolódó hullámos (sötét) zónák mutatják. A kép teljes északkeleti (jobb felső) sötét tartománya hullámzik.
Szicília szárazföldjének keleti végén (a kép jobb alsó sarkában) jellegzetes az Etna hósapkája.
Napsütötte Mediterráneum:
Az AQUA műhold MODIS-rendszerének képét május 18-án rögzítettük az ELTE vevőállomásán.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)