Az október végi vénasszonyok nyara majdnem felhőtlen időjárásában jól megfigyelhetjük a földrajzi elemeket, elsősorban a hegyvidékeket. A nagyobb hegyvonulatok nevét feltüntettük, és a közeljövőben további, nagyobb felbontású képeken részletesebben is áttekintjük az egyes tájegységeket. A tájékozódást elősegítendő, a nagyobb városokat is berajzoltuk.
A felvétel a nagyobb városok, megjelölésével
A képen jól látható, hogy az alföldek mezőgazdasági vidékei világosabb színükkel elütnek a hegyek erdőségeinek sötétebb árnyalatú vidékeitől. A Dunántúl nyugati részén ilyenkor gyakori a reggeli-délelőtti talajmenti köd; a képen is láthatunk ilyet. A Kárpátalja feletti fehér vonalak, amelyek csillag alakot rajzolnak ki, valójában repülőgépek kondenzcsíkjai.
A felszín leginkább látható sajátossága így ősz derekán a magassági növényövek elkülönülése: a lomboserdők (a Kárpátokban általában 1100 méter alatt) sárgásbarna, a fenyvesek (kb. 1100-1700 méter között) sötétzöld színűek, utóbbiak körbeveszik a még magasabban elhelyezkedő, halványsárga havasi réteket. Második képünkön, a Déli-Kárpátok és a Vaskapu vidékén nagyobb felbontásban láthatjuk ezt a jelenséget.
A teljes felvétel, nagyobb méretben
Az AQUA műhold MODIS-rendszerének felvételeit október 27-én rögzítettük az ELTE vevőállomásán.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)