Új képek és hangok a Titanról

Vágólapra másolva!
Az Európai Űrügynökség közzétette a Huygens által készített összes felvétel nyers, egyelőre feldolgozatlan változatát.
Vágólapra másolva!

Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, az Európai Űrügynökség (ESA) által épített Huygens-űrszonda január 14-én leszállt a Szaturnusz Titan nevű óriásholdjának jégvilágába, fantasztikus képeket és igen részletes egyéb adatokat küldve a Földre. A küldetés az űrkutatás egyik legnagyobb sikere.

Az először közzétett képeket részletesen bemutattuk korábbi anyaginkban, de az ESA honlapján immár az összes felvétel nyers, egyelőre feldolgozatlan változata látható.

A lent látható képet 30 olyan felvételből állították össze, amelyek az ereszkedés során, 13 és 8 km-es magasság között készültek. Ebben a fázisban a Huygens csaknem függőlegesen süllyedt, mintegy 5 m/s sebességgel (oldalirányú sodródás csupán 1 m/s volt). A 20 méter/pixel felbontású képen egy körülbelül 30 km széles területet látható

A Titan hangjai

Mit hallott volna egy űrhajós a Titan légkörében az ereszkedés során? A Huygens egyik műszeregyüttese (Huygens Atmospheric Structure Instrument) egy akusztikus érzékelőt is tartalmaz. A mikrofonok által különböző időpontokban rögzített felvételekből állították össze ezt az anyagot (mp3, 453 kB).

Programajánló: A Titan éjszakája

A Huygens-űrszonda leszállásának eseményeit és a Titan kutatásának új eredményeit ismerhetik meg az érdeklődők a Polaris Csillagvizsgálóban (Budapest, III. ker. Laborc u. 2/c) 2005. január 18-án kedden, este 18 órától. A legfrissebb felvételek mellett derült idő esetén távcsővel is megfigyelhetik a Szaturnuszt és legnagyobb kísérőjét: a Titant, valamint az első negyed utáni Holdat és a Machholz-üstököst. További információk a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján.

Forrás: ESA