Nem gond a szökőmásodperc

Vágólapra másolva!
A navigációt nem zavarja, a GPS-időmérésben pedig csak átmeneti gondot okoz az idén szilveszterkor beiktatásra kerülő szökőmásodperc.
Vágólapra másolva!

Amint azt korábban írtuk, 2005. december 31-én újabb szökőmásodpercet iktatnak az ún. koordinált világidőbe (UTC). A korábbi cikk szerint a GPS rendszer működésében zavarokat okozhat az időátállítás, amire a rendszer nincs felkészülve, de programozással a probléma orvosolható.

Szerencsére ez a programozás már a GPS rendszer indításakor megtörtént. Az 1980-as évek óta használt, műholdakból, földi vezérlőállomásokból és felhasználói készülékekből álló rendszer üzembe állítása óta már több szökőmásodpercet is beiktattak. Épp erre készülve a GPS-nek önálló rendszerideje van, amely a koordinált világidőtől a szökőmásodpercek tekintetében független. A GPS-időt a rendszer műholdjainak fedélzetén elhelyezett atomórák szolgáltatják. A GPS-idő és a világidő másodperce azonos hosszúságú, azonban a két idő az 1980. január 1-e óta beiktatott szökőmásodperceknek megfelelő időkülönbséggel eltér egymástól. Ez a különbség fog növekedni újévkor.

A GPS rendszer üzeme így a helymeghatározás tekintetében nem válik bizonytalanná jövő újév napján sem. Az viszont bizonyos időbe telik, amíg a koordinált világidőt a GPS-ről alkalmazó felhasználók műszerei a műholdas rádiójelek vételével megtudják, hogy növekedett az UTC és a GPS-idő közötti különbség. A rendszer ugyanis azt tudja, hány egész másodperc az UTC és a GPS-idő közötti különbség.

A GPS-holdakra újévkor elkezdik feltölteni a most egy másodperccel megnövelt értéket, és azok ezt az ún. almanach üzenetben továbbítják a felhasználók felé. Az átálláshoz szükséges idő optimális esetben néhány perc, legrosszabb esetben néhány óra nagyságrendű, de ez a navigáció pontosságát nem, legfeljebb a GPS-alapú időkijelzést érinti.

Timár Gábor (ELTE)