Miért következett be kozmikus felfúvódás (infláció) az ősrobbanás után? Valóban vannak gravitációs hullámok? Megszülethet-e a kvantumgravitáció? Mindezek megértését segítette volna, illetve bizonyítékként szolgálhatott volna az a felfedezés, amelyet kilenc évi megfigyelés után márciusban jelentettek be a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagászai.
Albert Einstein 1916-ban jósolta meg a téridő görbületének hullámszerűen terjedő megváltozását, de a gravitációs hullámokat eddig még nem sikerült kimutatni. Az elméletek szerint a gravitációs hullámok nagy tömegű égitestek mozgásakor keletkeznek, és energiát szállítanak el a forrástól. Azt is régóta feltételezték, hogy az ősrobbanáskor a hirtelen tágulás miatt gravitációs hullámok indultak, amelyek nyomot hagyhattak a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásban, ahogyan a partot mosó hullámok is fodrokat alakítanak ki az iszapban. A háttérsugárzás mindenhol jelen van, az egész univerzumot kitölti, mert még az első csillagok és galaxisok születése előtt keletkezett.
Ebben találták meg a Harvard-Smithsonian kutatói a „homokfodrokat”, azaz a legősibb gravitációs hullámok nyomait. Ehhez egy, az Antarktiszon üzembe helyezett távcsövet, a BICEP2-t használták, amellyel a mikrohullámú háttérsugárzás irányát lehet vizsgálni. Azt azonban márciusban is hangsúlyozták, hogy eredményeik még megerősítésre várnak. Nos, úgy tűnik, hogy a megerősítés elmarad, sőt talán éppen a megfigyelés cáfolata születik meg, de legalábbis kételyek merültek fel az értelmezést illetően.
Már a BICEP2-kutatócsoport bejelentésének másnapján óvatosságra intett a Kanadában működő nemzetközi elméleti fizikai kutatóintézet, a Perimeter Intézet igazgatója, Neil Turok a physicsworld.com-on. Turok a téma legkiemelkedőbb szakértői közé tartozik, az 1990-es években Stephen Hawkinggal közösen modellt dolgozott ki a Nagy Bummot követő felfúvódás menetének leírására. Most ő hívta fel a figyelmet a BICEP2 sajtótájékoztatóján elhangzottakra, miszerint az alkalmazott kozmológiai modellen (a Lambda-CDM-en) bizonyos trükköket kell végrehajtani, hogy eredményeik összhangba kerüljenek a modellel. Turok szerint viszont ezek a trükkök meglehetősen durvák voltak.
A BICEP2 felfedezés értékelése májusban a Kaliforniai Műszaki Egyetemen, a kozmológiai eredetű gravitációs hullámokról tartott konferencián folytatódott. Ekkor a hírekre már a The Washington Post is reagált. A lap rámutat, hogy a kételkedők szerint a BICEP2 csoport kutatói nem megfelelően korrigálták az adataikat, ezért nem ősrobbanás maradványát látták, hanem csak a saját Tejútrendszerünkben lévő port. A napilap a legendás csillagászt, Carl Sagant idézte, aki szerint a „rendkívüli állítások rendkívüli bizonyítékokat igényelnek”, itt azonban a rendkívüli bizonyítékok hiányoznak.
Afelől semmi kétség, hogy az antarktiszi kutatók valamit láttak az égen, mert méréseikből nagyon gondosan kiiktatták a távcsőből eredő műszerhibákat. Amit megfigyeltek, az a mikrohullámú háttérsugárzás, vagyis az ősrobbanásból eredő elektromágneses hullámok polarizációja. Ezt a polarizációt (a hullámok azonos irányú rezgését) azonban legalább két tényező okozhatja – lehet, hogy csak az egyik vagy csak a másik, valószínűbb azonban, hogy a kettő együttesen, de nem tudjuk, milyen arányban. Az egyik tényező az ősrobbanásból eredő gravitációs hullámok hatása, a másik az előtérben, leginkább a Tejútrendszerben lévő por: a porszemcsékről történő visszaverődés ugyanis polarizálja az elektromágneses hullámokat.
John Kovac, az antarktiszi méréseket végző csoport vezetője viszont kitart a márciusban közzétett értelmezés mellett, miszerint a méréseikben talált polarizáció az ősi gravitációs hullámok lenyomatát őrzi. Azt viszont elismeri, hogy vannak bizonytalanságok, amelyek mindaddig meg is maradnak, amíg ősszel nyilvánosságra nem hozzák ez Európai Űrügynökség Planck-űrszondájának legújabb adatait. Ugyanakkor valószínűtlennek tartja, hogy eredményeikben a galaktikus előtér dominálna.
A BICEP2 csak az égbolt kis területét vizsgálta, a Planck-szonda viszont az egész égboltot feltérképezi, ráadásul több különböző hullámhosszon, ezért pontosan becsülhető lesz az előtérben lévő por hatása. A 2009-ben indított szonda egyik műszerével a 30–70 GHz közötti frekvenciákon három sávban, míg másik műszerével 100–875 GHz között hat sávban végzett méréseket 2012-ig, illetve 2013-ig. A kilenc detektor közül héttel lehetett a hullámok polarizációját is mérni. A Tejútrendszer mágneses terének hatására a csillagközi térben lebegő porszemek rendezetten helyezkednek el: minél erősebb a mágneses tér, annál rendezettebben. Minél rendezettebb a térbeli orientációjuk, annál erősebben polarizálják az elektromágneses sugárzást. Ez a polarizáció az, amelyet a BICEP2 mérésekről pontosan le kellene választani, hogy tisztán előtűnjék az ősi gravitációs hullámok által okozott rész.
A BICEP2 adatok kiértékelésekor azt tételezték fel, hogy az égbolt általuk vizsgált részén és az általuk vizsgált frekvencián (150 GHz) elhanyagolható mértékű az előtérből eredő, azaz a tejútrendszerbeli por okozta polarizáció. A Planck-szonda mérései alapján készült, a teljes égbolt polarizációját bemutató térképet ez év második felében fogják nyilvánosságra hozni (az egyik, 143 GHz-es frekvencia különösen érdekes, hiszen nagyon közel esik a Kovacék által használt 150 GHz-hez). Ennek alapján lehet majd megítélni, mennyire volt jogos a feltételezés, miszerint a Kovac-csoport által vizsgált égterületen elhanyagolható a Tejútrendszerből eredő polarizáció, illetve nagy biztonsággal pontosan szétválasztható lesz a két hatás. Némi zavart okozhat a kozmikus infravörös háttérsugárzás hatása, de mivel az polarizálatlan, inkább csak megnehezíti az adatok pontos elemzését, a lényegen – remélhetőleg – nem sokat változtat.
A Planck-adatoknak köszönhetően kiderülhet, pontosan mit is láttak az égen Kovacék kilenc éven keresztül. A kutatócsoport most legfeljebb azért bírálható, mert a BICEP2 mérések eredményét már márciusban világgá kürtölték, holott tudhatták, hogy folyik a Planck-eredmények feldolgozása. Meggyőzőbb adatokkal állhattak volna elő, ha lett volna türelmük ezt megvárni.
Befejezésül nem érdektelen az esetből – vagy inkább annak általánosításából – valamilyen tanulságot levonni. Tragédia-e az, ha egy világrengetőként beharangozott felfedezéssel kapcsolatban néhány hónap elteltével kétségek merülnek fel? Nos, a legkevésbé sem. Az ügynek két olvasata lehet. Egyrészt, a tudomány fejlődésének ez a normális menete. Adott egy hipotézis – esetünkben az ősrobbanás elmélete és a felfúvódás –, amelyet a kutatók megpróbálnak igazolni vagy cáfolni. Ezért méréseket, megfigyeléseket végeznek, amelyek eredményét értelmezik. Mások más méréseket végeznek, vagy éppen ugyanazoknak a megfigyeléseknek az eredményeit másképp értelmezik.
A hipotézisek bizonyításának és cáfolatának ebből a végtelen láncolatából kristályosodik ki az a tudás, amelyet a tudomány mai álláspontja szerint elfogadottnak tekintünk. A dolog tehát ebből a szempontból teljesen rendben van, különösen, ha arról sem feledkezünk meg, hogy a konkrét esetben 13 milliárd évvel ezelőtt történt eseményeket próbálják meg felgöngyölíteni.
Másrészt a tudományos kutatót a felfedezés vágya hajtja. A kutatáshoz viszont pénz kell, szakterületenként változó mennyiségű, de általában sok. A források viszont végesek. Joggal feltételezhető, hogy a nagyszerűbb, mindenkit megmozgató felfedezések vagy a sok ilyent produkáló szakterületek hosszú távon több anyagi támogatásra számíthatnak.
Mitől világraszóló a felfedezés? Attól, hogy rangos szakfolyóiratokban megjelennek a róla szóló publikációk, és emellett lehetőleg híroldalakon, a napilapokban is a címlapra kerül. Publikálni kell tehát, minél gyorsabban, másokat megelőzve, no meg bizonyítani kell, hogy a felfedezés tényleg világraszóló. A publikációs kényszer nem hagy időt a várakozásra, az értelmezés elmélyült átgondolására, a minden részletre terjedő bizonyításra. Legfeljebb valaki megcáfolja az állítást, és így ő is ideig-óráig a címlapra kerülhet. A dolog tehát ebből a szempontból is rendben van, ha nem is teljesen: a legjobb, amit tehetünk, ha az új felfedezéseket saját tudásunkkal felvértezve kritikus szemmel igyekszünk fogadni.