Ezer euró egy bokaficamért - spóroljon utasbiztosítással!

Vágólapra másolva!
Ha nem akarunk dollár-, vagy euró ezreket kiadni egy külföldi orvosi kezelésért, netán még defektes autónkat sem szeretnénk az Adria partján hagyni, még a legrövidebb külföldi utazás esetén is az egyik legfontosabb feladatunk a megfelelő utasbiztosítás beszerzése. Ha mindezt az interneten tesszük, nemcsak, hogy lerövidítjük az ügyintézést, de még pénzt is spórolunk.
Vágólapra másolva!

Szinte mindenkivel fordult már elő nyaralása alatt kisebb-nagyobb baleset. Egyszerű bokaficam, horzsolás, randevú egy tengeri sünnel, netán komolyabb törés, vagy autóbaleset. Az ilyen esetekben sokszor nem is tudjuk pontosan, mit is kell tennünk, mik a lehetőségeink és főként, hogy úszhattuk volna meg az orvosi segítségnyújtás néha sokkal fájdalmasabb költségeit.

A magyar utazók többsége sajnos nincs tisztában azzal, mennyire fontos lehet az utazás alatt egy megfelelő biztosítás, ugyanis az európai átlaghoz képest elenyésző számban gondoskodunk védelmükről a nyaralás ideje alatt. A lemaradás annak ellenére jelentős, hogy nemzetközi viszonylatban a magyar utasbiztosítási díjak alacsonynak mondhatók, a nyugat-európai napi 5-6 euróval szemben nálunk már napi 400-700 forintért megfelelő biztosítást vásárolhatunk.

Rácz István, a Biztositas.hu alkuszcég az [origo]-nak elmondta, hogy az elmúlt évben mintegy 10-12 millió magyar állampolgár utazott külföldre, de a turisták csupán 30-40 százaléka gondolta úgy, hogy utasbiztosítást is köt. Az online kötések száma mintegy 50 ezerre tehető, de az elmúlt években jelentősen nőtt az interneten utasbiztosítást kötők száma. Az online biztosítás-kötések száma az elmúlt három évben évről-évre megduplázódott, ami annak köszönhető, hogy szemben az utazási irodáknál található egy-két biztosítási termékkel, az internetes portálok az összes biztosításfajtát összehasonlítják, s az online kötésnek számos további kényelmi előnye is van.

Az interneten megtalálható alkuszcégek előnye az utazási irodákkal szemben, hogy így szinte az összes, utasbiztosítással foglalkozó cég termékét összehasonlíthatjuk, nemcsak az árak szerint, hanem például az ár/érték arány alapján is, míg az utazási irodák általában egy-két biztosító termékeit kínálják utasaiknak. A másik, szintén nem mellékes előnye az online biztosítás-kötésnek, hogy a teljes folyamatot otthonról intézhetjük a megfelelő módozat kiválasztásától egészen a fizetésig. Nem kell az ügyfélfogadási időhöz alkalmazkodnunk, sorban állnunk, sőt személyre szabott értékelést és szakmai segítséget is kapunk, amelynek ismeretében néhány perc alatt kényelmesen megköthetjük a szerződésünket 24 órán keresztül.

A biztosítás díját bankkártyáról kifizetve az emailben érkező kötvény is perceken belül rendelkezésre áll. További előnyt jelent, hogy a kötvény elvesztése, vagy például a poggyásszal együtt történő ellopása esetén az bármikor letölthető, kinyomtatható. Az interneten elérhető összehasonlítások ahhoz is segítséget nyújtanak, hogy kiválaszthassuk a számunkra legmegfelelőbb árfekvésű biztosítást.

Rácz István elmondta, hogy egyre többen annak alapján választanak maguknak utasbiztosítást, hogy a pénzükért milyen szolgáltatásokat kapnak. Ennek alapján elmondható, hogy nem feltétlenül a legolcsóbb módozatok a legnépszerűbbek, hanem azok, amelyek némileg drágábbak ugyan, de az orvosi kezelésekre, betegszállításra, vagy például fényképezőgépek, videokamerák biztosítását is magukba foglalják, vagy akár búvár-, vagy rafting-baleset esetén is védelmet nyújtanak.


Ilyenkor szinte kötelező

A választék pedig széles. Jelenleg kilenc biztosító kínál utasbiztosítási termékeket, és általában biztosítóként három, különböző szolgáltatási színvonalú módozat közül választhatunk. A biztosítók adatai szerint a kifizetett kártérítések közül mind darabszámban, mind összegszerűségben az orvosi költségek jelentik a legnagyobb tételt. Ennek ellenére még mindig sokan a poggyászbiztosítás alapján választanak.

Miért kell az utasbiztosítás?

Legfontosabb, hogy tudatában legyünk az utasbiztosítás szükségességének! Utasbiztosítás nélkül, már egy kisebb esemény kapcsán is tönkre mehet a nyaralásunk, ha a biztosítás és a hozzá tartozó assistance szolgáltatás (biztosító által működtetett segélyközpont) nincs a segítségünkre. Az assistance központ egyébként magyar nyelven fogadja hívásunkat és jól ismeri az adott ország viszonyait.

Érdemes lehet tehát néhány ezer forinttal többet áldozni a biztonságra a nyaralásra kifizetett összegeken felül, ugyanis, ha bármilyen balesetet követően biztosítás nélkül kapunk orvosi ellátást, bizony mélyen a zsebünkbe nyúlhatunk a számla kiegyenlítésekor és nem csak az orvosi ellátásért kell fizetnünk, hanem adott esetben a hazaszállítást is nekünk kell állnunk. Különösen nagy összeget kell fizetnünk például akkor, ha a téli sítúra alkalmával balesetet szenvedünk és a hegyi mentők segítségét is igénybe kell vennünk, de biztosításunk nem fedezi a mentés költségét. Az ehhez hasonló esetek akár több százezer forintos költséget is jelenthetnek, ezért nem árt indulás előtt alaposan tájékozódni.