Hogy mennyire rázós téma ez, arról rögtön megbizonyosodhatunk, ha egy-egy internetes fórum idevágó hozzászólásait böngészni kezdjük. Érvek és ellenérvek, olykor egymásnak feszülő indulatok a pihenés és a kikapcsolódás ürügyén. Sokan meg vannak győződve arról, hogy azok a családok, amelyek kisgyerekekkel mennek el pihenni,
a nyaralás végén fáradtabban indulnak haza, mint amikor odaérkeztek.
Sőt nemcsak ők, hanem azok a vendégek is, akik a gyerekek miatt nem tudták élvezni a szálloda nyújtotta szolgáltatásokat, és így elmaradt számukra a feltöltődés lehetősége. Mások meg úgy vélekednek, a szálloda olyan közösségi tér, ahol mindenkinek helye van. A gyerekeknek is.
"A magam részéről nagyon örülök annak, hogy akad két olyan szálloda, amely meg merte tenni ezt a lépést – mondja a Szentendrén élő Nemes Ibolya, aki férjével együtt évente több alkalommal is jár wellnesshotelekbe. – Nem vagyunk fóbiások, magam is két gyermeket neveltem fel, de ami manapság a szállodák medencéinél, illetve az éttermek svédasztalainál megy, az elképzelhetetlen.
Ráadásul én nem is a kicsiket, hanem a szüleiket hibáztatom, akik egyszer sem szólnak rájuk, amikor a kölykök élvezettel túrják szét az ételeket, vagy sikoltoznak a medencéknél. Ha egy kisgyermek a víz közelébe kerül, elkezd sikítani. Ha ezt egyszerre ötvenen teszik, akkor lőttek a pihenésnek.”
Gál-Szende Gabriella két kisgyereket nevel. Ám akik most azt várják, hogy kivont karddal védi a gyermekes családok becsületét, biztosan meglepődnek. "Nekem két gyermekem van.
Nyolcévnyi aktív gyermeknevelés után úgy szeretnék pihenni, hogy nem ordít mellettem senki,
még a sajátom sem, miközben eszem, úszom, kikapcsolódom.
Nekem is kellemetlen, ha másokat zavarok. Ha gyerekekkel akarok nyaralni, akkor kifejezetten jó a gyerekes családoknak szánt panzió vagy hotel, mert nem kell cipelni a kiskádat, a WC-ülőkét, az etetőszéket. Ott senki nem akad ki azon, hogy több étel van az asztal alatt, mint a gyerek hasában.”
Egerben az Imola Hotel Platán, míg Ráckevén a Duna Relax & Event szálloda lépett rá arra az útra, amely idehaza eddig ismeretlen volt a nagyközönség számára. Az elsőség ebben az esetben a hevesi székhelyen található intézményé.
"2013-ban határoztuk el, hogy a szállodát felnőttbarát hotelként fogjuk megnyitni – vágott bele a történetbe Varga Zsuzsanna, az Imola Hotel Platán igazgatója. – Kezdetben okozott a dolog egy kis csodálkozást a vendégek körében, de körülbelül egy év után megszokták, és ma már kétségkívül sikeres lépésként tekinthetünk vissza a két évvel ezelőtti döntésre. Láttunk egy piaci rést, betettük a lábunkat, és bár még nem követtek bennünket sokan, szerintem csak idő kérdése, mikor jön el az áttörés Magyarországon."
Európában Ausztria, Németország és Dánia járt élen a felnőttbarát hotelek kialakításában.
Varga Zsuzsanna szerint idehaza is egyre tudatosabbak az utazók, mindenkinek érdemes figyelembe vennie, hogy vannak, akiket zavar a pihenésben, ha egy szálloda gyerekekkel van tele.
"Mielőtt bárki megkövezne bennünket, gyorsan elmondom, hogy a tulajdonosi kör valamennyi tagja családos, gyermekeket nevelő ember. Ennek ellenére sem gondoljuk azt, hogy a döntésünket meg kellene változtatni. Egyre több olyan idős és fiatal pár él hazánkban, akik a pihenésüket tényleg nyugodt körülmények közepette szeretnék eltölteni. A cégünknek Egerben van egy másik szállodája, amelybe természetesen a gyerekes családok is elmehetnek.”
A Pest megyei Ráckevén 2015. szeptember elsején döntöttek úgy, hogy a Duna Relax & Event Hotelt felnőttbarát intézménnyé alakítják át. A ház igazgatója, Sárvári Krisztina szerint lépésük kockázatokat rejt, de bíznak a sikerben.
"A legnagyobb közösségi oldalon a kommentek között bizony kaptunk hideget-meleget a vendégektől.
A hotel tíz éve üzemel, akadt olyan állandó látogatónk, aki kijelentette, hogy ezek után be nem teszi hozzánk a lábát. Ugyanakkor sokan üdvözölték a döntésünket. Mielőtt ebbe belevágtunk, hosszasan tanulmányoztuk a német és az osztrák szakirodalmat, és több érdekességre bukkantunk.
Egy német cikkben például a szerző azt fejtegette, hogy a kommunikációval nagyon óvatosan kell bánni. Nem szabad azt mondani, hogy a hotel gyermekmentes, hanem a feltételek tudatos átalakításával kell felhívni a látogatók figyelmét arra, hogy valami megváltozott. Tehát első lépésként el kell törölni a gyerekkedvezményeket. Utána megszüntetni az etetőszékeket, kiságyakat. Mi nem ezt az utat követtük, hanem kimondtuk a kulcsszót: szállodánk Ráckevén felnőttbarát lett.”
A ráckevei létesítmény abban is hasonlít az egri szállodára, hogy az üzemeltetőnek itt is van egy másik háza (Noszvajon), ahol szeretettel várják a kisgyermekes családokat. Sárvári Krisztina egyetért Varga Zsuzsannával abban, hogy
Magyarországon hamarosan más hotelek is követni fogják az egri és ráckevei példát.
"Nem azt mondom, hogy robbanás lesz ezen a téren, hiszen a nálunk jóval nagyobb területű Németországban is csak 30-35 olyan hotel van, amely nem fogad kisgyerekes családokat. De tudomásul kell venni, hogy ma már kevés, ha valaki azt mondja, van egy jó négycsillagos szállodája. A specializáció a legfontosabb, ezért a jövőben még jobban elkülönülnek majd az egyes szegmensek.
Azaz lesznek kifejezetten gyermekbarát és felnőttbarát hotelek, és nyílnak majd olyan szállások, ahol kifejezetten a borkultúra iránt érdeklődőket várják. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy
Magyarország bizonyos szempontból nagyon konzervatív,
és így minden ilyen nagy volumenű változást kezdetben idegenkedve fogad a közönség.”
Homlokegyenest másképp látja a helyzetet a Svédországban élő Schlemmer Balázs. "Szerintem soha, semmilyen körülmények között nem fér bele, hogy bizonyos emberekről, embercsoportokról ismeretlenül és látatlanban véleményt mondunk. Meg szoktam védeni a piacgazdaságot, így ha Magyarországon arra is van kereslet, hogy egyes szállodák kitiltósdit játsszanak, hát tegyék. Legfeljebb magamban nevetek egy sort, hogy kitiltják a gyerekeket, mondván azok randalíroznak és tönkreteszik a nyaralást.
Odáig már nem terjed a figyelem, hogy szelektáljanak, azaz
ne a gyerekeket tiltsák ki, hanem azokat a szülőket, akik sokkal jobban képesek zavarni a másikat, mint a gyermekeik.
Sajátos megközelítés, és nem problémaorientált. Nem lenne jobb olyan hotelt építeni, ahol a zajok nem hallatszanak át? Ahol kellő tér van az ebédlőben? Ahol van külön gyerekmedence?
Feleslegesnek tartom a mesterséges szembeállítást az életnek egy olyan területén, ahol könnyedén meg lehetne oldani a problémát. Nem kellene mást tenni, mint a szállodát kettéosztani, az egyik részt kinevezni felnőtt-, a másikat gyerekbaráttá, és máris mindenki meg lenne elégedve. Amíg ez nem így történik, addig én csak mesterségesen gerjesztett ügynek minősítem ezt az egészet."
Varga Zsuzsanna említette Dániát, a Koppenhágában élő Udvardy Andrea pedig részben meg is erősíti a szállodaigazgató szavait.
Dániában egyre nagyobb népszerűségnek örvend a gyermekmentes wellnesshétvége,
különösen azoknál a családoknál, ahol már tinédzserkorba léptek a gyerekek.
A dán utazási irodák olyan külföldi utakat is meghirdetnek, amelyekben hangsúlyozzák, hogy a szálloda nem fogad kisgyerekes családokat, ezekre a nyaralási lehetőségekre errefelé egyre nagyobb a kereslet. Ugyanakkor
a skandináv országok az élet minden területén gyermekbarátok,
tehát egyáltalán nem arról van szó, hogy aki itt kicsikkel akarna egy hétvégét wellnesshotelben tölteni, ne találná meg a számítását.”
Kiegészítésként még két érdekesség, amelyet az ismerőseim osztottak meg velem, amikor megtudták, miről írok. Az Oslóban élő Ibolya arról beszélt, hogyan tiltotta ki a főváros egyik kávéháza a babakocsikat.
Pillanatnyi megrökönyödés után sokan álltak az ügy mellé,
a babakocsikkal kávézni induló szülők pedig más helyet kerestek” – mesélte Ibolya.
Ennél is érdekesebbet vetett fel hozzászólásában Korányi Balázs, aki Frankfurtban dolgozik. "Egy pillanatig se gondoljuk, hogy ez a vita új vagy magyar. A világon rengeteg olyan szálloda van, amely nem fogad gyerekeket, és egyre több légitársaság sem enged gyereket business, illetve első osztályra. A vitában mindkét oldalnak elég stabil érvei vannak."
A diszkrimináció nyilván nem jó és nem védhető. A gyerek hangos. De hol a határ? A németek pár éve törvényt hoztak arról, hogy a gyerekhangoskodás rendeltetésszerű, ezért a szomszédok nem jelenthetik fel a másikat. Mindez előremutató, viszont elgondolkodtató, hogy ilyen törvényt kellett hozni.
Végül álljon itt egy gondolat, amelyet egy kislány fogalmazott meg. A lényege az, hogy mindenki volt gyerek, és a mostani hangoskodó gyerekek is előbb-utóbb szülők lesznek. Olyan felnőttek, akik gyerekekről gondoskodnak.
Gyermekmentes részlegek a repülőn, csendes vagonok a vonatokon
Pár évvel ezelőtt Norvégiában utaztam először csendes vagonban az Oslo és Lillehammer között közlekedő vonaton. Aztán később nemcsak Norvégiában, hanem Európa más országaiban (például Nagy-Britanniában) is választhattam, hogy alávetem-e magam a csendes vasúti kocsik meglehetősen szigorú szabályrendszerének. Ami tulajdonképpen egy mondatban is összefoglalható: csendben kell maradni. Nem lehet telefonálni, fejhallgató nélkül filmet nézni vagy zenét hallgatni, de volt olyan útitársam is, aki az újságpapír zörgésére is összevonta a szemöldökét.