Vasárnap visszafoglalta a szíriai hadsereg az Iszlám Államtól (IÁ) Palmürát - jelentette a szíriai állami média. Az ókori romvárosáról ismert Palmürát tavaly májusban foglalta el a dzsihadista szervezet, amely számos műemléket megrongált és elpusztított, mivel azokat a pogány bálványimádás kellékeinek tartja (miközben több mozdítható részt a feketepiacon értékesített).
Az IÁ felrobbantotta például az időszámításunk előtti II. században épített diadalívet, amely az ókori város kapuját jelölte. Hasonló sorsra jutott a Baál-Samin-templom, amelyet a föníciai istenség tiszteletére építettek Kr. u. 17-ben, majd Hadrianus római császár idején, 130-ban megnagyobbították és dekorálták. A szélsőséges szervezet tagjai két ókori mauzóleumot is felrobbantottak az UNESCO világörökségi listáján szereplő városban.
Palmüra az ókori Szíria egyik fontos városa volt, amely egy oázisban, Damaszkusztól 215 km-re északkeletre és az Eufrátesztől 120 km-re délnyugatra helyezkedik el. A Szír-sivatagot keresztülszelő karavánok hosszú évszázadokon keresztül virágzó városa „a sivatag mátkája” néven volt ismert.
Palmüra híres templomai ismét állni fognak – idézi a Guardian Szíria fő archeológusát, aki arra készül, hogy a hadsereg győzelme után a helyszínre utazik felmérni a károkat.
Nem hagyjuk a templomainkat lerombolva"
– jelentette ki Mamun Abdelkarim.
Az alábbi képeket szombaton készítették az ókori romvárosról.