Elkészült az a kormányrendelet, amely a szerződésekben előírt kamat egyoldalú módosításának feltételeiről szól. A rendelet megalkotását a nehéz helyzetbe jutott lakáshitelesek megsegítéséről szóló törvény írta elő.
Ez a törvény kimondja, hogy a lakáscélú hitel- és kölcsön- vagy pénzügyi lízingszerződéseket (továbbiakban lakáshitel-szerződéseket) a bank az ügyfél számára kedvezőtlenül nem módosíthatja; ha ez mégis megtörténik, akkor a szerződést semmisnek kell tekinteni. E törvény szerint a bank az ügyfél számára kedvezőtlenül kizárólag a kamat tekintetében dönthet. A Magyar Közlönyben szerdán megjelent kormányrendelet ennek feltételeit rögzíti.
Szombattól a bank a lakáshitel-szerződés kamatát az ügyfél számára kedvezőtlenül kizárólag a "kamat mértékére ténylegesen hatást gyakorló feltételek" esetén módosíthatja.
Három ilyen feltétel van:
A kormányrendelet szerint kamat mértékének százalékban kifejezett növekedése nem haladhatja meg az előbbi feltételek változásának együttes hatása alapján meghatározott mértéket.
Kockázatos ügyfélnek is nőhet a kamat
A rendelet szerint a kamat - ügyfél számára kedvezőtlen - módosítására a hitelkockázat változásai esetén is sor kerülhet. Ilyen lehet például, ha az adott ügyfelet magasabb kockázati kategóriába sorolják át, mégpedig a kölcsön összegében vagy a fedezetül szolgáló ingatlan értékében bekövetkezett legalább 10 százalékos változás miatt. De ebben az esetben is csak akkor, ha ez a változás a kölcsön visszafizetését jelentősen veszélyezteti.
Ebben az esetben sem módosíthatja a bank a devizában nyújtott és forintban törlesztett hitel kamatának mértékét az ügyfél számára kedvezőtlenül, ha a kölcsön forintban meghatározott összege az árfolyamváltozás miatt emelkedik.
A rendelet szabályait annak hatálybalépését megelőzően kötött lakáshitelek tekintetében is alkalmazni kell. A rendelet december 15-én jelent meg, 18-án, szombaton lép hatályba.