A nyomozók állítólag pénzügyi csalásokat próbálnak felderíteni, a Lehman és az AIG mellett a Fannie Mae és Freddie Mac jelzáloghitel-garantáló intézményekben is. A Fannie és a Freddie megmentése szintén amerikai közpénzekből zajlik, ennek költségeit 100-200 milliárd dollárra becslik jelenleg.
A BBC úgy tudja, hogy a négy nagy pénzintézet topmenedzserei is a hatóságok látókörébe kerültek. A brit hírforrás megemlíti, hogy amikor tavaly kirobbant a jelzálogválság, és az ingatlanpiac is látványosan visszaesett, akkor az FBI már elindított egy vizsgálatsorozatot a pénzügyi szektorban.
Félrevezetés?
Ennek eredményeként tavaly nyáron letartóztatták a krízis kirobbanását okozó két hedge fund menedzsereit is. A befektetési alapok a Bear Stearns brókerházhoz tartoztak. Azóta a Bear Stearns eltűnt a piacról, felvásárolta a JP Morgan óriásbank.
A mostani vizsgálatok is összefüggenek a jelzálogválsággal. A szövetségi nyomozók azt próbálják kideríteni, hogy a bajba került pénzintézetek vezetői nem vezették-e félre a befektetőket saját cégük pénzügyi erejét illetően.
A múlt héten az FBI igazgatója, Robert Mueller bejelentette, hogy húsz nagy pénzügyi társaságnál kezdtek vizsgálatokba.