Cahill csereként mentette meg Ausztráliát

Két Európán kívüli labdarúgó-válogatott nyitotta az F csoport küzdelemsorozatát a németországi világbajnokságon. Japán válogatottja 84 percen keresztül vezetett a vb eddigi legfurcsább találatával, ám az ausztrálok a csereként beállt Cahill kettő és Aloisi egy találatával a hajrában fordítottak s nyertek 3-1-re.

Eredmény, F csoport, 1. forduló:
Ausztrália - Japán 3-1 (0-1)
Kaiserslautern, 45 ezer néző
v.: Esszam Abd El Fatah (egyiptomi)
Ausztrália: Schwarzer - Emerton, Neill, Moore (Kennedy, 61.), Chipperfield - Grella, Wilkshire (Aloisi, 75.), Culina, Bresciano (Cahill, 53.) - Viduka, Kewell
Japán: Kavagucsi - Cuboj (Moniva, 56.; Oguro 90.), Mijamoto, Nakazava, Komano - Nakata, Nakamura, Fukunisi, Alex - Takahara, Janagiszava (Ono, 79.)
gól: Cahill (84., 89.), Aloisi (90+2.), illetve Nakamura (26.)
sárga lap: Grella (34.), Moore (57.), Cahill (70.), Aloisi (78.) illetve Mijamoto (31.), Takahara (39.), Moniva (68.)

A két együttes korábban mindössze egyszer találkozott egymással tétmérkőzésen, még a 2001-es Konföderációs-kupa elődöntőjében, akkor Japán Nakata Hidetosi szabadrúgás-találatával 1-0-ra nyert. Ami az összesített párharcot illeti: három japán siker és három döntetlen mellett négyszer nyertek az auszik.

A japán együttesben Takahara és Janagiszava is felépült kisebb sérüléséből, így ott lehetett a kezdőcsapatban, csakúgy, mint a másik oldalon Viduka és Kewell. A kaiserslauterni nézőtér sárgába öltözve várta a csapatokat, rengeteg ausztrál szelte át az óceánt azért, hogy a helyszínen biztassa a kedvenceket.

"Azt hiszem, milliónyi honfitársunk és honfitársnőnk nézi majd a televíziót és szorít a csapatért" - nyilatkozta John Howard miniszterelnök, célozva a Socceroos népszerűségére, és az időeltolódás miatti késői időpontra (Sydneyben helyi idő szerint este 11 órakor kezdődött az összecsapás).

Támadólag lépett fel Ausztrália, a 6. percben Viduka óriási helyzetet hagyott ki - mindjárt kettőt is -, illetve Kavagucsi kapus jól zárta a szöget. A mezőnymunkát olykor távoli lövésekkel próbálták megtörni a csapatok, de a legközelebb a 22. percben Takahara jutott, aki kevéssel gurított a jobb alsó sarok mellé.

A 25. percben Bresciano hagyott ki nagy helyzetet, hiába kapott jó labdát, 14 méterről gyatrán lőtt, Kavagucsi védett. Az ellentámadásból aztán a vb addigi legfurcsább góljával szerzett vezetést Japán: Nakamura balról ívelt középre, Schwarzer kiindult kapujából, de az ötös vonalánál Janagiszava meglökte, a játékvezető nem fújt, a labda pedig akadálytalanul jutott a kapuba (0-1).

Forrás: EPA

Egy perccel később Kewell bombázott léc fölé, a 41. percben pedig Bresciano ravasz szabadrúgása lepte meg majdnem az ázsiai hálóőrt, de félidőben maradt az egygólos japán előny.

Sokáig nem várt a cserével Guus Hiddink szövetségi kapitány, aki az 52. percben pályára küldte Tim Cahillt, más kérdés, hogy talán még az ausztrál drukkerek sem értették, miért az egyik legaktívabb középpályás, Bresciano helyett...

A helyzet azonban nem változott, Japán uralta a középpályát, Nakamura és Nakata jól irányította a társakat, ráadásul Takahara eldönthette volna a meccsek Schwarzer rossz kifutását követően, a Hamburg csatára azonban érthetetlen módon nem emelt az üres kapura, inkább addig totojázott, amíg szerelték.

Ausztrál részről Viduka, majd Aloisi szabadrúgása okozott gondot, ám Kavagucsi kapus mindkétszer bravúrral védett. S hogy milyen a kapussors: a 84. percben a japán hálóőr bakija révén egyenlítette az ellenfél. Egy nagy bedobást követően Kavagucsi kimozdult, de nem érte el a labdát, csak Kennedy fejét, egy ausztrál csatár lyukat rúgott, Cahill azonban nem habozott, s okosan az üres kapuba gurított (1-1).

S még nem volt vége a Cahill-show-nak, az Everton 17-szeres válogatott csatára 18 méterről hatalmas kapufás gólt ragasztott a japán kapuba (2-1). Aloisi még a 93. percben egy laza egyéni akcióval végleg eldöntötte a három pont sorsát (3-1).

Ausztrália gyakorlatilag úgy nyert 3-1-re, hogy 84 percen keresztül nem igazán nyújtott futballra emlékeztetőt, kilenc perc alatt azonban három találattal sokkolta az ázsiaiakat

Guus Hiddink, az ausztrálok holland szakvezetője: "A mérkőzés végén az igazság diadalmaskodott. Úgy gondolom, a játékvezető megköszönheti istennek, hogy így alakultak a dolgok, hiszen teljesen egyértelmű volt a kapusunk elleni szabálytalanság"

Zico, a japánok brazil szövetségi kapitánya: "Őrültségeket csináltunk, és ezzel nagyon nehéz helyzetbe hoztuk magunkat. Az ausztrálok ránk kényszerítették akaratukat, így tudták megfordítani a mérkőzést."