Nánási: Csak digitálissal fotózom

Vágólapra másolva!
A digitális felvételeinkből készült papírképek ma már minőségben és tartósságban is megállják helyüket filmes társaikkal szemben. Erről, digitális kamera vásárlása előtti dilemmáról, készülékekről s az új módszerek jelen helyzetéről beszélgetett Nánási Pál fotós az [origo] olvasóival.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGONánási Pál: Üdvözöllek benneteket! Várom kérdéseiteket bármilyen technikai kérdéssel kapcsolatban!

Hello! Melyik márkát ajánlod inkább? Canon, Fuji, Olympus... (card)

- Csakis Canon vagy Olympus, ha komolyan gondolod, és Fuji, ha csak játékból kell. A Canonnak a lencséi és a CCD-je rendkívül szépen rajzol. Az Olympus sok extrával rendelkezik, amelyek bizonyos része felesleges, de azért el lehet vele szórakozni.

Egyébként Nikont kell vásárolni, mert ők régen tudják, hogyan kell fényképezőgépet csinálni. A Canon és a Nikon kb. egy árkategória, és nagyon megközelítő minőséget kínálnak. Ez egyébként pont ugyanúgy van, mint a hagyományos filmes gépeknél.

Tiszteletem! Mi a véleménye az olcsó (5-10 ezer forintos) digitális fényképezőgépekről? Megéri venni egy olyat? (faroman)

- Hát... Ha csak komolytalan játszadozásra kell, akkor mindenképpen. Jó felkészítő a komolyabb gépekre, és megtapasztalja az ember velük, hogy milyen is a digitális fényképezés. Nekem is van egy pár ilyen kicsike, amit ütök-vágok, és idióta dolgokat próbálok ki rajtuk.


Tudjuk, hogy mire használjuk!


A Fujit miért nem ajánlja? (Marcsi22)

- Mert a super CCD nem rajzol szépen, és a géptest méretei miatt könnyű berázni. Egyébként nekem is van egy, itt nálam, leginkább arra használom, hogy videókat készítsek vele, mert ez az egyetlen gép az, amelyik időlimit nélkül tud filmet készíteni.

Milyen digitális fényképezőgépet ajánl a 100 ezer forintos kategóriában? Mik a legfontosabb szempontok a választásnál? Hiszen mindet sajnos nincs lehetőség kipróbálni. (dsa)

- A legfontosabb szempont az, hogy meghatározzuk magunknak, mire akarjuk használni a gépet. Ha csak számítógép képernyőjén nézzük vissza a fotókat, akkor nem kell a nagy felbontást választani. Ha viszont papírképeket szeretnénk készíteni, akkor minimum 3 megapixeles gépet vegyünk. Még mindig azt mondom, hogy a Canon és Nikon, ha belefér a pénztárcánkba, de az Olympus és a Minolta sem rossz. A Sony azoknak jó, akiknek már egyéb Sony berendezésük is van, mint például egy laptop.

Olympus márkán az általuk készitett digitális szappantartókat érti, vagy az E szériát? Canonnál pedig a D sorozat melyik tagját? (AdamNoWRK)

- A D sorozatból bármelyiket, ha van pénze, nyugodtan beleugorhat. Ott minden korábbi Canon lencséjét tudja használni, és ugyan nem a piacon lévő legnagyobb felbontás, de a CCD-je jól működik. Az Olympusnál csakis az E-20-as, mert az E-10-es már kifutó széria. Bár ezáltal biztos jó áron lehet hozzájutni.

rightFókusz Online ár: 1614 Fthttp://www.partnerlink.hu/cgi-bin/clickthru.cgi?id=6762237376676573006467767123647369797784737270677263&page=http://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/start.cgi/apps_fokusz/display/index.html?termek.id=42050&tag=1 DIGITÁLIS TECHNIKA FOTÓ-VIDEÓ

Ha valaki tükörreflexes digitális gépen gondolkodik, akkor még érdemes a Kodakot megemlíteni, mert én azt használok a hétköznapjaimban, és nagyon meg vagyok vele elégedve.

Mitől van az, hogy a digitális kamera, ha az ember lenyomja az exponálógombot, csak egy rövid idő után készíti a képet? Ezen lehet majd segíteni? (dsa)

Már foglalkoznak a problémával. Még biztos jön egy-két generáció, amelyeknek ez gondjuk lesz, de az ember át tudja állítani magát, hogy egy picit korábban nyomja le a gombot.

Melyik a legjobb gép, ami még árban sem olyan ütős? (KILENC-S)

- Nikon 4500-tól felfelé bármelyik, vagy a Canonokból a Powershot sorozat.