Életmódváltással az emlékekért – a diabétesz és a demencia összefüggései

Demencia-WG in Essen ECONOMY Habitation Illnesses Seniors
09 November 2018, North Rhine-Westphalia, Essen: The dementia sufferer Günther sits behind a rollator at the opening of the first dementia flat. In the residential community for people with dementia, which is run by the largest German housing company Vonovia, ten residents are enabled to lead a self-determined and largely independent life. The dementia WG is run by the nursing service Humanika. Photo: Ina Fassbender/dpa - ATTENTION: For editorial use only
Vágólapra másolva!
A cukorbetegség és a demencia különálló fogalmakként bizonyára mindenki számára ismerősen csengenek, hiszen népbetegségek lévén évről évre egyre több ember mindennapjait nehezítik meg. A legfrissebb adatok szerint világszerte mintegy 537 millió felnőtt él diabétesszelii: Magyarországon több mint 1,1 millió felnőtt és több mint ötezer gyermekiii, demenciával pedig mintegy 55 millióan küzdenek – hazánkban legalább 200 ezrenv. Azt azonban már kevesen tudják, hogy a két betegség, legalábbis az esetek egy részében bizony szoros összefüggésben állhat egymással.
Vágólapra másolva!

Annak, hogy az évek óta tartó 2-es típusú cukorbetegség demenciához vezethet, számos oka van. Az egyik a cukorbetegség szívre és egyúttal agyra gyakorolt hatása: a magas vérnyomás és a szívelégtelenség ugyanis gyakran stroke-ot okozhatnak, ami a demencia egyik fő kockázati tényezője.

Egyes tanulmányok azonban azt találták, hogy a cukorbetegség a stroke-tól függetlenül, a hipoglikémiás epizódok által is előidézheti a demens állapotot. Mert bár a vércukorszint szigorú szabályozásával a szívbetegségek a stroke, valamint a hipoglikémia hosszú távú kockázata bizonyítottan csökkenthető, ma már számos kutatás alátámasztja, hogy egyes esetekben épp a túl szigorú kontroll az, ami hipoglikémiához, memóriavesztéshez és végül akár demenciához is vezethet.

A 2-es típusú cukorbetegség életmódváltással, kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással és az optimális testsúly megtartásával az esetek jelentős többségében megelőzhető, ezáltal pedig a vele járó szövődmények, így a szívelégtelenség, a stroke és a demencia kockázata is minimálisra csökkenthető Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Ina Fassbender

Ennek oka valószínűleg az, hogy az alacsony vércukorszint károsítja az agy memóriaközpontját. Végül, de nem utolsó sorban az egyik legérdekesebb hipotézis, hogy a cukorbetegség közvetlenül okozza az Alzheimer-kórt, sőt, az Alzheimer-kórt még "3-as típusú cukorbetegségnek" is szokták nevezni, bizonyos, a diabétesszel közös jellemzői miatt.

Szerencsére a 2-es típusú cukorbetegség életmódváltással, kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással és az optimális testsúly megtartásával az esetek jelentős többségében megelőzhető, ezáltal pedig a vele járó szövődmények, így a szívelégtelenség, a stroke és a demencia kockázata is minimálisra csökkenthető.

Fontos azonban, hogy a legjelentéktelenebbnek tűnő tünetek jelentkezésének esetén is – mint gyakori szomjúságérzet, lassan gyógyuló sebek, homályos látás, bőrleváltozások – konzultáljon kezelőorvosával, hiszen a betegség korai felismerése és a megfelelő kezelési mód meghatározása jelentősen hozzájárul a maradandó egészségkárosodás elkerüléséhez.