Számos csótányirtó szer van forgalomban, de ezek az egészségre is ártalmasak lehetnek - annak ellenére, hogy 2008 augusztusától 37 háztartási rovarirtásra használt készítmény forgalmazása Magyarországon is tilos.
Alacsony csótányszám esetén kísérletezhetünk környezet- és egészségbarát módszerekkel is. Kiváló háziszer például a nyers uborka, amelyet karikákra kell szeletelni és esténként elhelyezni a csótányok által látogatott helyekre. Az uborkát evő csótányok elpusztulnak, és másnap összegyűjthetők. Ugyanilyen hatásos a liszt és a gipsz keveréke is, amely mellé vizet kell "kínálni". A keverék beleköt a rovarokba.
Ehhez hasonló tippek olvashatók még a Jó tudni! oldalain, amelyek közül talán a legelegánsabb megoldás a következő: "Ha a csótányokat semmiképp nem tudjuk elűzni, kiirtani, nincs más hátra: szerezzünk egy sündisznót, avagy egy békát, és tartsuk a lakásban. Ezek az ügyes állatok néhány hét alatt kipusztítják őket."
Már megtelepedett rovarkolóniákkal szemben viszont ezek az intézkedések hatástalanok. Ott irtásra van szükség. Ennek legmodernebb megoldásairól is olvashat a Fogyasztók.hu cikkében.
A rovarok elszaporodásához víz, búvóhely és táplálék szükséges. Otthonunk tisztántartása, a gyakori szellőztetés, a falak repedéseinek és a vakolat hiányainak kijavítása, a csőáttörések körbeszigetelése jelentősen csökkenti a csótányfertőzés veszélyét. A csótányokkal már fertőzött helyen is a legjobb védekezés a szárazság és a tisztaság: az ételhulladékot, szemetet takarítsuk el, zárjuk be, hogy a rovarok ne jussanak táplálékhoz. Az éléskamra és a konyha minden kis rését alaposan tapasszuk be, hogy megnehezítsük a megtelepedésüket.