A lépés kompromisszumként szolgált volna, miután a World Aquatice megszavazta, hogy 2022-ben a férfi úszók nem indulhatnak a női versenyeken. A terv az lett volna, hogy
a transz versenyzőknek lehetőséget biztosítsanak arra, hogy más transz úszókkal versenyezzenek az 50 és 100 méteres versenyszámokban minden úszásnemben.
Az október 6-8. között megrendezésre kerülő berlini verseny nyílt kategóriájára azonban eddig senki sem jelentkezett.
A transz sportolók akkor kezdtek el beszivárogni a sport világába, és különösen az úszás világába, amikor a Pennsylvaniai Egyetem korábbi úszója, Will Thomas elkezdte magát nőként azonosítani, és Lia Thomas néven versenyzett az UPenn női csapatában. A férfiaknál alapvetően középszerű úszó a női csapathoz való csatlakozása után azonnal Ivy League úszóversenyeket és bajnoki címeket kezdett nyerni.
Végül pedig Thomas NCAA-bajnokságot nyert.
A World Aquatics mellett a Union Cycliste Internationale, a világ kerékpársportot irányító szervezete és a World Athletics, az atlétikai világszervezet is kitiltotta a transznemű versenyzőket a női versenyekről.
A World Aquatics a nevezések hiányától függetlenül azt tervezi, hogy továbbra is alkalmazni fogja a nyílt kategóriás megoldást.
A politikai állásfoglalásra törekvő transzsportolók valószínűleg nem fognak nyílt politikai megerősítésként tekinteni a számukra nyitott kategóriára. Ők elsősorban nyerni szeretnének, de a saját nemükhöz tartozó úszók ellen közel sem fognak tudni annyi díjat bezsebelni, mintha a nők ellen versenyeznének.
Ez is azt mutatja, hogy a transz sportolók mozgalmának semmi köze nincs a sporteseményekhez való hozzáféréshez, mozgolódásuknak inkább politikai programhoz van köze és ahhoz, hogy a férfi születésű sportolóknak esélyt adjanak arra, hogy olyan sportteljesítményeket érjenek el, amelyeket egyébként nem érnének el.