Orbán Viktor a közösségi oldalán üzent az ukrajnai háború eszkalációjának veszélyére figyelmeztetve.
Ha világháború lesz, akkor atomháború lesz!
– írta a kormányfő.
A miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt hosszabban az atomháború kitörésének lehetőségéről.
Orbán Viktor hangsúlyozta: minden héttel romlik helyzet, az eszkaláció veszélye nő.
Nem irodalmi túlzás az a félelem, amely mindannyiunkban ott munkál, hogy a háború további kiterjedése az előbb-utóbb valamilyen típusú atomfegyver bevonásával is járhat, tehát ha világháború lesz, akkor atomháború lesz, és a Jóisten mentsen meg bennünket ettől
– fogalmazott Orbán Viktor.
A háború napról napra eszkalálódik
Az elmúlt hetek híreit figyelve jól látható, hogy a konfliktus rendezésére nem láthatunk törekvéseket nyugati részről. A fegyverszállítások azonban továbbra is zajlanak, amelyre orosz válasz is érkezik.
Március végén Annabel Goldie brit védelmiminiszter-helyettes bejelentette, hogy nem csak Challenger 2 típusú harckocsikkal támogatja Ukrajnát, hanem azokhoz lőszereket is ad, mégpedig olyanokat, amelyek
szegényített uránt tartalmaznak.
A szegényített uránt azért használják fegyverekben, mert sűrűsége és egyéb fizikai tulajdonságai miatt könnyebben áthatol a tankok páncélzatán.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 26-án közölte, hogy Oroszország taktikai atomfegyvereket fog állomásoztatni Fehéroroszországban.
A fegyvereket az uniós államunk nyugati határára szállítják, és növelik a biztonság szavatolásának lehetőségeit. Ez az európai és amerikai tiltakozás ellenére fog megtörténni
– mondta Borisz Grizlov, Oroszország fehéroroszországi nagykövete a fehérorosz állami televíziónak.
Grizlov nem pontosította, hogy a fegyvereket hol fogják elhelyezni, de megerősítette, hogy a Putyin utasításának megfelelően július 1-jéig elkészül egy raktár, amelyet aztán Fehéroroszország nyugati részébe helyeznek át.
Az atomfegyverek mozgatása azonban már tavaly megkezdődött. A brit The Telegraph című lap októberben arról számolt be, hogy Amerika több tucatnyi nagy pontosságú, irányítható taktikai atomfegyver szállítását gyorsította fel Európába.
Az új B61-12-es termonukleáris bombák „dial-a-yield" eszközök, ami azt jelenti, hogy a hasznos töltetük változtatható.
Mekkora az orosz atomarzenál?
Oroszország, amely a Szovjetunió atomfegyvereit örökölte, rendelkezik a legtöbb nukleáris robbanófejjel a világon.
Az Amerikai Tudósok Szövetsége (Federation of American Scientists) szerint
Putyin 2022-től mintegy 5977 nukleáris robbanófej felett rendelkezik, szemben a Joe Biden amerikai elnök által ellenőrzött 5428-cal.
Ezek közül mintegy 1500 robbanófejet kivontak a szolgálatból (de valószínűleg még épek), 2889 tartalékban van, és mintegy 1588 stratégiai robbanófej bevetésre készen áll.
A Bulletin of the Atomic Scientists szerint megközelítőleg 812 fegyvert szárazföldi ballisztikus rakétával vethető be, 576-ot tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétán tárolnak, és körülbelül 200-at nehézbombázó bázisokon helyeztek el.
Az Egyesült Államoknak mintegy 1644 telepített stratégiai nukleáris robbanófeje van. Kína összesen 350, Franciaország 290, az Egyesült Királyság pedig 225 robbanófejjel rendelkezik.
Ezek a számok azt jelentik, hogy mind Moszkva, mind Washington sokszorosan elpusztíthatná a világot.
A hidegháború idején a Szovjetuniónak körülbelül 40 ezer nukleáris robbanófeje volt, míg az Egyesült Államoknak körülbelül 30 ezer.
Hol vannak amerikai atomfegyverek Európában?
Az Egyesült Államok az 1950-es évek óta telepít nukleáris fegyvereket a NATO nyugat-európai bázisaira. A fegyvereket először 1954-ben szállították az Egyesült Királyságba, majd később Németországba, Olaszországba, Franciaországba, Törökországba, Hollandiába, Görögországba és Belgiumba.
Az Európában telepített amerikai fegyverek száma az 1970-es években érte el a csúcsot, ekkor több mint hétezer robbanófej volt a kontinensen.
A Council on Foreign Relations nevű szervezet szerint
napjainkban az amerikai nukleáris fegyverek öt NATO-tagországban, Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Törökországban találhatóak hat bázison.
Az Egyesült Királyságnak és Franciaországnak saját nukleáris erői vannak, ezért már nem fogadnak amerikai fegyvereket.