A britek több mint negyven százaléka szerint rosszabb a helyzet a Munkáspárt hatalomra kerülése óta

Vágólapra másolva!
Tejjel, mézzel folyó Kánaánt, örök életet és ingyen sört ígért a Munkáspárt a júliusi brit parlamenti választás előtt. A nemzetközi és a belpolitikai helyzet fokozódása miatt azonban elmaradt vagy bizonytalan időre elnapolták a csodát, így a brit választópolgárok 56 százaléka gondolja – joggal – úgy, hogy az ország rossz irányba halad, és csak 28 százalék számít arra, hogy egy év múlva jobbra fordul a sora.
Vágólapra másolva!

A brit Ipsos múlt héten végzett felmérése szerint véget értek a Munkáspárt „mézeshetei” a megkérdezettek 41 százaléka szerint rosszabb a helyzet a baloldal júliusi hatalomra kerülése óta. Minden ötödik brit úgy gondolja, hogy a választások óta egy milliméternyit sem javult az Egyesült Királyságban a gazdasági helyzet és a jövőbeli kilátások sem biztatóak.

Keir Starmer miniszterelnök pártját a választók csaknem fele (49 százalék) kedvezőtlenül ítéli meg, mindössze 28 százalék vélekedik kedvezően róla.A kutatás a baloldali rettegők legnagyobb bánatára a sokak által szélsőségesnek tartott Reform UK-t helyezte a második helyre. Az Orbán Viktor politikáját sokszor méltató Nigel Farage pártja megelőzte, a konzervatívokat, a zöldeket és a liberális demokratákat.

A megkérdezettek 27 százaléka kedvezően vélekedik Nigel Farage pártjáról, igaz, 46 százalékuk éppen ellenkező véleményen van. Ehhez képest csupán 24 százalék tekint bizalommal és pozitív előjellel a brit politikai életben hagyományosan főszerepet játszó torykra, azaz a konzervatívokra, akik történelmi vereséget szenvedtek a nyári választások során.

A választókat arra is felkérték, hogy rangsorolják a kormány teljesítményét – 10 pont a maximum, a nulla pedig a lehető legrosszabb megítélést jelenti. A kormány átlagosan 10-ből 4 pontot kapott, ami némileg magasabb a múlt havi 3,8-hoz képest.

Mivel a válaszadók több mint a fele azt állítja, hogy Nagy-Britannia rossz irányba halad, és a Munkáspárt helyzete nem sokkal jobb, mint a konzervatívoké, ezek a számok megerősítik azt, hogy a Munkáspártnak a hatalomátvétel után adott türelmi idő véget ért. A párt szerencséje, hogy gazdasági tekintetben jobban bíznak benne, mint a konzervatívokban, s ez legalább pozitív hír a párt számára” 

nyilatkozta Keiran Pedley, az Ipsos belpolitikáért felelős igazgatója.

Bár tízből négyen úgy gondolják, hogy rosszabbul vannak a Munkáspárt hatalomra kerülése óta, ez a szám alacsonyabb, mint amennyit a konzervatívok hivatali idejükben rögzítettek.

Az Ipsos 1139, 18 éven felüli felnőttből álló reprezentatív mintával készített interjút november 8. és 11. között.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!