Nem éppen hétköznapi probléma vetett árnyékot a párizsi játékok ökölvívó tornájára. Két későbbi olimpiai bajnok – a Hámori Lucát búcsúztató algériai Imane Khelif és a tajvani Lin Yu-Ting – esetében egyes félreérthetetlen jelek arra utaltak, hogy biológiailag férfiak léptek ringbe nők ellen. Az eredmény meg is látszott, hiszen mindketten félreérthetetlenül jobbak vagy inkább erősebbek voltak a vetélytársaknál.
A tiltakozások ellenére a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) engedélyezte számukra a párizsi indulást, mert útlevelükben a „nő” meghatározás szerepelt.
Az Algériában nemzeti hősként ünnepelt Khelif edzője, Georges Cazorla a francia Le Point magazinnak megerősítette, hogy a tesztek hormonális problémákra – magas tesztoszteronszintre – és férfi kromoszómákra mutattak rá.
„Ez a szegény, fiatal lány meg volt döbbenve, és hirtelen rájött, hogy talán nem is lány” – nyilatkozta Cazorla. Az olasz Angela Carini zokogva adta fel a Khelif elleni kilátástalan küzdelmet 46 másodperc és két pusztító ütés után.
Rafa Lozano, a spanyol válogatott szakvezetője pedig most elárulta, hogy az olimpiai felkészülés során a madridi edzőtáborozás során Khelif túl veszélyes volt ahhoz, hogy nők ellen lépjen ringbe.
Senkivel nem tudtunk összehozni egy edzőmecset”
– nyilatkozta a Radio Marcának a spanyol szakember. – „Először Jennifer Fernándezzel lépett szorítóba, aki azonban megsérült az ütéseitől. Akárcsak a többi lány, aki ideig, óráig megpróbálta felvenni vele a harcot. Olyan ütéseket kaptak, hogy nem tudták folytatni. Végül a férfi Eb-n ezüstérmes José Quilesszel öklözött, ott már kiegyenlítődtek az erőviszonyok. Mindenki azt gondol, amit akar, de szerintem ekkora előny nem igazán fair”.
Khelif és a tajvani aranyérmes Lin Yu-Ting sikere után többen megpróbáltak nyomást gyakorolnak a NOB-ra, hogy szigorítsa meg a nők között induló bokszolók engedélyeztetési eljárásait. Magyarul, ne pusztán bemondásra döntsenek arról, ki számít, nőnek, ki férfinak.
A szervezet 1999 óta nem végzett kromoszóma vizsgálatot, és 2021-ben leállította a férfiakra jellemző magas tesztoszteronszint ellenőrzéseket, miután arra a következtetésre jutott, hogy a tesztek megakadályozzák a „nemek szerinti azonosítást és nemi eltérések alapján történő méltányos megkülönböztetést.”
Útlevelükben nőként szerepelnek, és az a helyzet, hogy nők”
– mondta Mark Adams, a NOB szóvivője a napokban.
Thomas Bach, a NOB első embere is védelmébe vette Khelifet, de hozzátette, ő lesz az első, aki elfogad egy „tudományosan szilárd nemmeghatározó rendszert. Engedélyezni kell a nők számára, hogy részt vegyenek a női versenyeken, és ők ketten nők” – mondta Bach.
Az IBA megtagadta tesztek részleteinek megosztását, mondván, hogy a ezek bizalmasak, Khelif pedig hivatalos jogi panaszt nyújtott be a francia ügyészséghez, és felszólította őket, hogy vizsgálják ki az online zaklatást.
Imane Khelif egyébként úgy döntött, hogy internetes zaklatás miatt feljelentést tett a párizsi ügyészségen az őt ért támadások miatt.
A nyomozás meghatározza, hogy ki kezdeményezte ezt a nőgyűlölő, rasszista és szexista kampányt, de arra is összpontosít, hogy ki táplálta ezt a digitális lincselést”
– jelentette ki az algériai öklöző ügyvédje, Nabil Bound.
Az IBA elítélte a párizsi játékokon tapasztalható következetlenségeket, és közleményben tudatta: „Imane Khelif és Lin Yu-ting nem felelt meg azon alkalmassági feltételeknek, hogy a nők között mérkőzhessenek. Az ökölvívók vb-ről való kizárása indokolt volt, mivel a bokszolók biztonsága a legfontosabb.”