Évi 16 milliót keres egy cégvezető

Vágólapra másolva!
A külföldi érdekeltségú magyarországi vállalatok a jövedelmek 11,3 százalékos növekedéséről számoltak be 2005-ben, ami magasabb a tavalyi 10,6 százalékos emelkedésnél. Egy vállalatvezető évente átlagosan 16,5 millió forintot, egy vezető beosztású alkalmazott pedig 7,7 milliót keres. Érdekesség, hogy Csehországban évi 2 millióval többet keresnek a cégvezetők.
Vágólapra másolva!

A Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (DUIHK) és a Kienbaum vállalati tanácsadó vállalat az idén hetedik alkalommal készítette el bérezési tanulmányát, melyet kedden ismertettek. A felmérésben 73 vállalat, 500 cégvezető és felső vezető, 900 szakember, és 8000 szak- és betanított munkás béreit összegezték.

Cégvezető: 16,5 millió, betanított munkás: 1,8 millió

Forrás: jobpilot.huAz adatokból kiderül 2005-ben továbbra is kétszámjegyű volt a bérek növekedése., összességében 11,3 százalékkal emelkedtek a fizetések. Egy cégvezető évi 16,5 millió forintot, egy vezető beosztású munkatárs 7,7 milliót, a szakképzett munkaerő 3,2 milliót, míg a betanított munkások 1,8 milliót keresnek.

Többet keres, akinél mozgóbér is van

A kutatás készítői vizsgálták a fix és a mozgóbér arányát is. A vállalatvezetők 64, a vezető beosztásúak 74, a betanított munkások 72 százalékánál van teljesítményfüggő eleme a munkabérnek. Érdekesség, hogy az a cégvezető, aki csak fix fizetésért dolgozik kevesebbet keres annál (14,6 millió), akinek a fizetése mozgóbért is tartalmaz (17,8 millió).

Csehország: a cégvezetők évi 2 millióval többet keresnek

A kutatás készítői első ízben Csehországgal is összevetették a magyarországi béreket.
Az ügyvezetőknél a csehek évi nyolcezer euróval (mintegy kétmillió forinttal) többet keresnek (66 ezer euró nálunk, 74 ezer euró Csehországban). A vezetői munkakört betöltőknél (30-30 ezer euró) és a betanított munkásoknál (7-7 ezer euró) szinte nincs különbség, a szakképzett munkaerőnél azonban szintén Csehországban magasabbak a fizetések (12.600 euró itt, 14.200 euró ott).

Gyakoribb a mozgó bérelem a cseheknél

A cseheknél emellett a mozgó bérelem a magyarországinál gyakrabban fordul elő a fizetésekben - a vállalat
Csehországban a dolgozók 85, az ügyvezetők 97 százaléka részesül valamilyen teljesítményhez kötött kereseti résszel, nálunk ez az arány 70 illetve 64 százalékos.

Probléma: magas munkaerőköltség, szakképzett munkaerő hiánya

A vállalatok jónak ítélték a magyarországi munkaerő képzettségét, teljesítményorientáltságát, a betanított munkások kínálatát és a termelékenységet. Problémásnak látták azonban a magas munkaerőköltséget, a szakképzett munkaerő kínálatát és munkajogi problémákra is panaszkodtak. Utóbbi tényezőt a munkajogi perekben a gyenge munkáltatói érdekérvényesítési képességre vezették vissza.

Elszabaduló reálbérektől tart a kamara

Straub Elek, a DUIHK elnöke elmondta, jövőre a megkérdezett vállalatok 6 százalékos béremelést prognosztizáltak, ami 1 százalékos inflációval számolva 5 százalékos reálbéremelkedést jelentene. Félni lehet attól, hogy a reálbérek elszabadulnak, tette hozzá.

A DUIHK reméli, jövőre nem ismétlődik meg a 2002-es választások évében megtörtént jelentős bérfejlesztés. Egy hasonló folyamatnak rossz hatása lenne az ország versenyképességére.

Karácsony Zoltán

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!