Áprilisban fogalmazódott meg a gondolat, hogy az Álláskeresők Országos Egyesületével megállapodva a Pest Megyei Munkaügyi Központ, pontosabban a ceglédi kirendeltség mobiliroda-programot indít, amely keretében egy munkatársuk egy laptoppal, fotelekkel és asztallal felszerelt mikrobusszal hetente ellátogat három Pest megyei településre. Így segítve az ottani munkanélkülieket az állásszerzésben.
"Azért lett Kocsér, Törtel és Abony a célpontunk, mert ezekről a településekről a legnehezebb bejutni a ceglédi kirendeltségre" - mondta el Madácsyné Somodi Mária, a munkaügyi kirendeltség vezetője.
A program szeptember hatodikán indult, azóta minden héten kedden megtalálhatják a kisbuszt az érdeklődők - Kocséron a Polgármesteri Hivatal előtt, Abonyban a buszpályaudvaron, Törtelen pedig a Művelődési Ház előtt.
Tanácsadás és állásközvetítés kisbuszban
A buszban a kirendeltség aktuális ajánlatai mellett tanácsadást is kapnak az érdeklődők. A buszban lévő kirendeltségi munkatárs személyre szabott felvilágosítást ad a képzésekről, a munkavállalás feltételeiről, a fekete és szürke munka veszélyeiről, illetve arról, mire kell ügyelni a munkavállalónak a szerződéskötéskor, és hogy milyen állástalanként milyen szolgáltatásban, juttatásban részesülhetnek. A mobil irodában különböző kérelmek is benyújthatók (álláskeresőként történő nyilvántartási kérelem, ellátás iránti kérelmek, képzési kérelem). A benyújtott kérelmet a buszban ülő munkatárs elviszi a központba, és a következő kedden pedig visszahozza a kész határozatot. Az így nyilvántartásba (esetleg ellátásba) kerülő álláskereső a szolgáltatásokat ezt követően helyben - a speciális szolgáltatásokat a kirendeltségen - veheti igénybe.
Mint Madácsyné elmondta, a három településen egy alkalommal átlagosan összesen 70-80 ügyfél látogatja meg a buszt. Főleg fizikai munkások és szakképzetlen munkanélküliek érdeklődnek, akik a térségekre jellemző idénymunka helyett állandó állást szeretnének.
A kirendeltségre be nem térőket is elérik
"A program sikeres, eddig 70 fő kezdte meg szakképzését, és 120-130 embert sikerült elhelyeznünk - ami az itteni viszonyokat tekintve elég magas szám. Ráadásul 40 százalékuknak állandó munkahelyet szereztünk, ami szintén egy elég jó arány - főleg hogy a térségekben leginkább csak idénymunkához juthatnak a munkanélküliek" - tájékoztatott a kirendeltség-vezető.
"A mobil iroda segítségével olyan munkanélkülieknek is lehetőségük van az állásszerzésre, akik egyébként nem járnának be a kirendeltségre. Emellett az inaktív állástalanok felkutatásában és segítésében is nagy szerepe van. Gyakran előfordul, hogy egy több éve munkanélküli, a nyilvántartásban viszont már nem szereplő állástalan látogatja meg a mobilirodát, aki ezt követően álláskeresésbe vagy tanulásba kezd" - tette hozzá Madácsyné Somodi Mária.
A program egyelőre január 31-ig tart, amennyiben azonban a Munkaügyi Minisztérium a tapasztalatokat összefoglaló jelentés alapján sikeresnek ítéli meg, akár több megyére kiterjesztve is folytatódhat.