Egy hónapot szánnak a kiválasztásra a cégek

Vágólapra másolva!
A kiválasztási procedúra hosszát gyakorlatilag egyetlen tényező nyújthatja meg: ha a jelölt nem ér rá az adott időpontokban. A vállalatok mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb idő alatt betölthessék pozícióikat, előfordul, hogy épp emiatt egy napon tartják meg az első és a második körös interjút is.
Vágólapra másolva!

Legyen szó akár bankról, akár ingatlanirodáról, vagy épp egy gyártó cégről, egy mindenképp közös bennük: kiválasztási folyamatuk igen kevés esetben haladja meg az egy hónapos időtartamot. Állásinterjúik között mindössze egy hét telik el, és általában már a második beszélgetés után meghozzák döntésüket. Harmadik interjúra pedig a cégek zöménél csak különleges esetekben kerül sor.

Nincs ez másként az elektroacél lemeztermékeket gyártó Kienle + Spiess Hungary Kft. - nél sem, ahol csak a vezetők kiválasztásánál van harmadik interjú, a többi pozíció esetében két beszélgetésen kell személyesen részt venni a jelölteknek.

Egy napon tartják az első és a második interjút

"Előfordul, hogy az első beszélgetésre már az önéletrajzok átolvasását követő egy-két napon belül sor kerül, általában azonban egy héten belül zajlanak le az első körös interjúk. Mivel vidéki cég vagyunk, így gyakran a második beszélgetést is ugyanazon a napon tartjuk meg. Amennyiben ezt nem tudjuk tető alá hozni, akkor egy-két hét múlva kerítünk sort a második találkozásra. A bértárgyalásig további egy hetet kell várni a pályázóknak, ám emiatt már nem szükséges leutazniuk: az anyagiakat ugyanis telefonon beszéljük meg az illetővel. Ezen kívül még egy üzemorvosi vizsgálaton kell részt venni a jelöltnek, ezt követően pedig akár azonnal munkába is állhat. Kivételt a vezetők jelentenek. Esetükben van egy harmadik - személyes vagy telefonos - interjú is a külföldi anyacég egy vezetőjével" - avatott be Pintér Judit, az Esztergom melletti cég HR-vezetője.

"Az első beszélgetés egyébként egy általános interjú, amelyen a HR-es vesz részt. A másodikon a mérnökök esetében a vezető gyárigazgató, a pénzügyesek esetében pedig a gazdasági igazgató is képviselteti magát" - tette hozzá Pintér Judit.

A tanácsadóknak két körös, a recepciósoknak három a kiválasztás

Közel egy hónapot vesz igénybe a kiválasztás az A1 Ingatlannál is. A cégnél az első találkozásra az önéletrajzok beérkezését követő héten kerül sor, egy hét múlva pedig már a másodikon is túl lehet a jelölt.

"Az ingatlan-tanácsadók az első körben a HR-specialistával találkoznak, a következőn pedig a szakmai és egyben közvetlen felettessel. Az ingatlan-tanácsadók esetében a második interjú az utolsó kör, a menedzserasszisztens, recepciós pozícióra pályázók ezen kívül részt vesznek egy harmadik beszélgetésen is, ahol a felsővezetők hallgatják meg őket" - avatott be Őrhalmi Krisztián, a cég HR-vezetője.

Két hét alatt banki alkalmazott lehet a megfelelő jelölt

A fentieknél jóval gyorsabban tölti be pozícióit a KDB Bank Zrt. A pénzügyi intézet HR-generalistája arról számolt be, hogy a banknál például az ügyfélszolgálatos pozíciók esetében két hét alatt lezajlik a kiválasztás.

"Az önéletrajz-szűrés után a sikeres pályázóknak két interjún kell részt venniük, az első és a második beszélgetés között általában mindössze egy hét telik el. Az első forduló egyébként egy szakmai és egy általános interjú egyben, amelyen a hr-es és a szakmai vezető vesz részt. A következő beszélgetésen a szakmai vezető és az adott terület felsővezetője, beszélget a jelölttel, méri fel kompetenciáit. Végül a HR és a szakmai területek együtt hozzák meg az alkalmazásra vonatkozó döntést, választják ki a megfelelő jelötlet. A bértárgyalás egyébként plusz egy napot vesz igénybe, az illetékesek egyébként telefonon, kivételes esetben személyesen tárgyalnak a jelölttel jövőbeni kondíciókról . A minden szempontból megfelelő jelölt tehát önéletrajzának átküldése után, akár két-három héttel már elfoglalhatja pozícióját" - tájékoztatott Dömötör Balázs.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!