Jelentősen nőttek a bérek az építőiparban

Vágólapra másolva!
A bruttó átlagkereset 7,9, míg a nettó 1,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ennek ellenére január és június között a reálkeresetek 6,4 százalékkal csökkentek. Közel 20 százalékkal nőttek viszont a bruttó bérek az építőiparban, amit a kutatók a minimum-járulékalap bevezetésével magyaráznak - áll a Központi Statisztikai Hivatal ma reggeli közleményében.
Vágólapra másolva!

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó 181 500 forintot kerestek. Ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók bére 171 600 forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 208 300 forint volt. Utóbbi összeg az évente esedékes, egységesen januárban fizetendő 13. havi bért is tartalmazza.

Húsz százalékos béremelkedés az építőiparban

Január-júniusban a költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkeresete 3,8 százalékkal, a versenyszférában dolgozóké 10,5 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az átlagot meghaladó mértékben nőttek a keresetek az építőipar (19,6 százalék), az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (12,4), a kereskedelem, javítás (11,6), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (10,7) gazdasági ágban. A keresetek itt mutatkozó növekedésében szerepet játszott a minimum-járulékalap bevezetése. A legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozásoknál a bruttó átlagkereset növekedése alacsonyabb volt, mint a kisebb szervezeteknél.

Csökkentek a nettó bérek a közszférában

A nemzetgazdaság havi nettó átlagkeresete 112 500 forintot tett ki. Ezen belül a fizikai foglalkozásúak 83 700 forintot, a szellemi munkát végzők 144 900 forintot tettek zsebre. Az év első felében a nettó keresetek átlagosan 1,6 százalékkal emelkedtek. Ezen belül a versenyszférában 3,4 százalékos növekedés, a költségvetési szervezeteknél 1,5%-os csökkenés következett be. A nettó keresetek alacsony növekedési ütemében meghatározó szerepet játszott az alkalmazottakat terhelő egészségbiztosítási és munkavállalói járulék múlt év szeptemberi, illetve az egészségbiztosítási járulék idén januárban történt további emelése.

Tizennégy százalékkal kevesebben a közigazgatásban

Az alkalmazotti létszámoknál a legnagyobb visszaesés A közigazgatásban volt: egy év alatt 13,9 százalékos csökkenést regisztrált a KSH. A textiliparban 12,5 százalékkal állnak alkalmazásban, mint tavaly ilyenkor. A legnagyobb bővülés pénzügyi területen volt megfigyelhető, amely 12,7 százalékos pluszt mutatott fel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!