Szedlárné Gáll Ibolya elmondta, a közmunkások annak ellenére vannak erre kötelezve, szívesen dolgoznának folyamatosan, és az őket alkalmazó cégek is meg vannak velük elégedve. Szerinte ennek a korlátnak semmi értelme.
Vita a segélyezésről
Legutóbb a rendszeres szociális segély átalakítását tartalmazó Út a munkához program váltott ki éles vitát, szintén a közmunkával kapcsolatban. A polgármesterek többsége támogatja, hogy havi öt napos munkavégzés legyen a segély feltétele, a szegénységkutatással foglalkozók közül van, aki fölöslegesnek és rossz irányúnak tartja az elképzelést. Ferge Zsuzsa szociológus szerint a kormánynak a tartós foglalkoztatást kellene segíteni, Hajdúnánás polgármester, Éles András viszont úgy véli, a segélyezésre és a foglalkoztatás támogatására elkülönített forrás átcsoportosításával jutna elég pénz a segélyezettek alkalmazására és a közmunkára.
Új munkahelyeket kellene teremteni - mondják mások
Vannak, akik viszont úgy vélik, a szigorítások helyett új munkahelyek teremtésével kellene foglalkozni, a járadékokra és a segélyekre kétszer annyit fizet majd a kormány, mintha a kis- és közepes vállalkozások munkahelyteremtését bértámogatással segítené.
A segélyezés buktatta meg a minisztert?
A szociális segélyezés állt Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter leváltásának hátterében - írja a Népszabadság. A lap szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök munkához kötötte volna a segélyezést, aminek megvalósítását Lamperth szabotálta. A miniszterelnök állítólag szűk körben azt mondta: Lamperth elképzelései túl közel állnak Ferge Zsuzsáéhoz. A szociológus professzor ugyanis úgy véli, a munkaerőpiacról évekkel ezelőtt kiszorult, azóta jórészt falusi gettókba kényszerült százezrek "aktivizálása" nem olyan feladat, amely néhány kormányrendelettel megoldható volna.