Az Eurostat és az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezetének (ILO) becslései szerint évente 165 220 ember hal meg az unióban munkával kapcsolatos okok miatt. A tragédiák többsége azonban megelőzhető, aminek első lépése a kockázatértékelés.
Így megy a kockázatértékelés
Az uniós jogszabályok értelmében valamennyi munkáltató köteles kockázatértékelést készíteni, ami lehetővé teszi a munkáltató számára a munkavégzés jellegéből adódó baleseti kockázatok feltérképezését, minimalizálását. A bilbaói központú uniós ügynökség egy igen egyszerű, öt lépésből álló eljárást népszerűsít a pénteken kezdődött és két évig tartó kampányban.
A kockázatértékelés a munkahely és az ott végzett munkafolyamat valamennyi aspektusának áttekintése, felmérése abból a szempontból, hogy mi okozhat kárt és kiküszöbölhetőek-e a veszélyek. Ha nem, akkor meg kell vizsgálni, hogy milyen megelőző vagy védelmi intézkedésekre van szükség.
130 ezer munkahelyi baleset Magyarországon
Magyarországon évente mintegy 130 ezer munkahelyi baleset történik. A munkavédelmi törvény előírása szerint a kockázatértékelés munkavédelmi szaktevékenységnek minősül, így azt csak megfelelő végzettséggel rendelkező személy végezheti el. Az idén január óta összesen 9 halálos munkahelyi baleset történt Magyarországon, közülük kettő a múlt héten: kedden egy budapesti, szerdán pedig egy dunaújvárosi építkezésen halt meg egy-egy munkás.