Az Európai Unióból Magyarországon munkát vállalók száma 35 százalékkal esett vissza, az egyéb európai országokból származóké mintegy 5 százalékkal mérséklődött, miközben az Európán kívüli országok Magyarországon dolgozó állampolgárainak száma több mint 10 százalékkal emelkedett.
Kevesebb a romániai és szlovákiai vendégmunkás
A gazdasági válság miatt a Magyarországon dolgozó szlovák és román állampolgárok száma esett vissza a legjelentősebben. Míg az előző év azonos időszakában több mint 3 ezer szlovák munkavállaló lépett be a magyar munkaerőpiacra, addig 2009 első három hónapjában csak 420-an létesítettek újonnan munkaviszonyt. Ezzel együtt 2009. március végén mintegy 15 ezer szlovák állampolgár dolgozott Magyarországon, ami 17 százalékos csökkenésnek (3 ezer fő) felel meg.
Ellentmondásosan alakult a román állampolgárok magyarországi foglalkoztatása is, mivel az első negyedévben újonnan munkaviszonyt létesítők száma 2 ezerrel (70 százalékkal) nőtt, miközben a Magyarországon dolgozó román állampolgárok száma az előző évi szintnek a 40 százalékára esett vissza. 2009. március végén összesen 7,4 ezer román állampolgár dolgozott Magyarországon, ami több mint 11 ezer fős csökkenésnek felel meg.
Százezer magyar dolgozhat az EU-ban
A tájékoztatóban nem állnak rendelkezésre pontos és aktuális adatok arra vonatkozóan, hogy hány magyar állampolgár dolgozik az uniós tagállamokban. A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal becslése szerint az Európai Unióban dolgozó magyarok létszáma százezer körüli.
Márciusban több a csoportos létszámleépítés
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatója kitért a gazdasági válság észlelése óta végrehajtott csoportos létszámleépítésekre is: az elmúlt fél évben 390 gazdasági szervezet összesen mintegy 28 ezer dolgozó tervezett csoportos elbocsátását jelentette be a munkaügyi szervezetekhez. Ez több mint kétszeres növekedés az egy évvel korábbi bejelentésekhez képest. A tájékoztató rámutatott: a bejelentések számának az elmúlt év végén tapasztalt dinamikus növekedése 2009 első két hónapjában nem folytatódott, lassú ütemű csökkenés volt megfigyelhető egészen 2009 márciusáig, amikor a csoportos létszám-leépítési bejelentések száma ismét megnőtt.