Vágólapra másolva!
Mintegy 20 százalékkal, 13 ezer fővel csökkent 2009 első három hónapjában a külföldi munkavállalók száma Magyarországon, az előző év hasonló időszakához viszonyítva - áll a munkaügyi tárca  friss tájékoztatójában. A Szlovákiából Magyarországra jövetel szinte megállt: 3 ezerről 420 zuhant a regisztráltak száma. 2009. március végén az érvényes munkavállalási engedélyek és külföldiek foglalkoztatására irányuló bejelentések száma összesen 44 400 volt.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unióból Magyarországon munkát vállalók száma 35 százalékkal esett vissza, az egyéb európai országokból származóké mintegy 5 százalékkal mérséklődött, miközben az Európán kívüli országok Magyarországon dolgozó állampolgárainak száma több mint 10 százalékkal emelkedett.

Kevesebb a romániai és szlovákiai vendégmunkás

A gazdasági válság miatt a Magyarországon dolgozó szlovák és román állampolgárok száma esett vissza a legjelentősebben. Míg az előző év azonos időszakában több mint 3 ezer szlovák munkavállaló lépett be a magyar munkaerőpiacra, addig 2009 első három hónapjában csak 420-an létesítettek újonnan munkaviszonyt. Ezzel együtt 2009. március végén mintegy 15 ezer szlovák állampolgár dolgozott Magyarországon, ami 17 százalékos csökkenésnek (3 ezer fő) felel meg.

Ellentmondásosan alakult a román állampolgárok magyarországi foglalkoztatása is, mivel az első negyedévben újonnan munkaviszonyt létesítők száma 2 ezerrel (70 százalékkal) nőtt, miközben a Magyarországon dolgozó román állampolgárok száma az előző évi szintnek a 40 százalékára esett vissza. 2009. március végén összesen 7,4 ezer román állampolgár dolgozott Magyarországon, ami több mint 11 ezer fős csökkenésnek felel meg.

Százezer magyar dolgozhat az EU-ban

A tájékoztatóban nem állnak rendelkezésre pontos és aktuális adatok arra vonatkozóan, hogy hány magyar állampolgár dolgozik az uniós tagállamokban. A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal becslése szerint az Európai Unióban dolgozó magyarok létszáma százezer körüli.

Márciusban több a csoportos létszámleépítés

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatója kitért a gazdasági válság észlelése óta végrehajtott csoportos létszámleépítésekre is: az elmúlt fél évben 390 gazdasági szervezet összesen mintegy 28 ezer dolgozó tervezett csoportos elbocsátását jelentette be a munkaügyi szervezetekhez. Ez több mint kétszeres növekedés az egy évvel korábbi bejelentésekhez képest. A tájékoztató rámutatott: a bejelentések számának az elmúlt év végén tapasztalt dinamikus növekedése 2009 első két hónapjában nem folytatódott, lassú ütemű csökkenés volt megfigyelhető egészen 2009 márciusáig, amikor a csoportos létszám-leépítési bejelentések száma ismét megnőtt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!