Andor László a gazdasági napilapnak elmondta, a bérpolitika nemzeti hatáskörbe tartozik, vagyis minden tagállam maga jogosult dönteni a minimálbér bevezetéséről, ebbe az EU-nak nincs beleszólása.
Ugyanakkor maga is elismerte, hogy valóban egyre gyakrabban esik szó a minimálbér uniós szintű bevezetéséről. A belga soros elnökség - amely a jelenlegi spanyol elnökséget váltja júliustól, közvetlenül megelőzve a 2011. január 1-jén induló magyar EU-elnökséget - például célkitűzésként szerepelteti programjában annak előmozdítását, hogy valamennyi tagállamban vezessék be a minimálbért. Jelenleg a huszonhétből húsz tagországban van minimálbér.
A La Libre Belgique kedden arról tudósított, hogy uniós minimálbér bevezetését szeretné elérni Belgium, mert az hozzájárulna a versenyképesség javulásához és a tagállamok közötti szociális különbségek csökkentéséhez. A brüsszeli lap szerint ezzel egységesítenék az egyes országokban lévő megélhetési költségekhez való viszonyítási szintet. Ez utóbbi egységes minimális arányként az átlagbér 60 százaléka lenne.
Ápoló minimálbér a németeknél
Ugyancsak a minimálbérrel kapcsolatos hírt, hogy júliustól kezdve minimálbért vezetnek be Németországban az ápolónők számára. Ekkortól a nyugati tartományokban óránként 8,50 eurónál, a keletiekben pedig 7,50 eurónál nem lehet kevesebbet fizetni az ápolónőknek. Az intézkedés összesen körülbelül 800 ezer munkavállalót érint. Németországban továbbra sem lesz általános minimálbér, csak néhány szakmában - ez utóbbiak köre bővült eggyel a tegnapi döntés értelmében.