"Hivatalos értesítést még nem kaptunk a munkaerő-piaci nyitásról. Romano Prodi olasz miniszterelnök július 20-án politikai szándékát jelentette be az Európai Bizottság elnökénél. A részletek kidolgozása, a formális döntés ezután születik meg", mondta megkeresésünkre Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.
A korábbi kvótát sem töltötték ki a keletiek
A tárcát nem lepte meg az olasz kormány bejelentése. "A Prodi vezette új kabinet jelezte nyitási szándékát, sőt a korábbi olasz politika is a korlátok lazításáról döntött. Berlusconi kormánya például a tavalyi 79 500-ról az idei évre 170 ezerre emelte az új EU-tagállamok munkavállalóinak fenntartott kvótát. Egyébként a 79 500-as kvóta sem telt be", tette hozzá.
A többség szezonmunkára ment az idegenforgalomba
Csizmár Gábor nem számít arra, hogy a korlátok teljes feloldása után a magyar munkaerő tömegesen indulna Olaszországba. "Tavaly összesen 2493 magyar állampolgár kapott munkavállalási engedélyt, ami az új EU-tagállamokon belül 4,3 százalékot tett ki. A külföldre távozók több mint fele -1588-an- szezonális munkára ment - a mezőgazdaságba, az idegenforgalomba, a vendéglátóiparba."
Az első nyitás közvetlenül határos keleti tagállam felé
Az államtitkár inkább gesztusértékűnek érzi a bejelentést: "Ezzel az EU-15-ök többsége -nyolc tagállam - már nem él korlátozással, és az első olyan régi tagállam nyitott az újak felé, amely határos egy 2004-ben csatlakozott taggal - nevezetesen Szlovéniával. Az olasz nyitás kölcsönösséget is jelent: ebben az esetben a Magyarországon munkát vállaló olasz állampolgároknak sem lesz szüksége munkavállalási engedélyre."
Karácsony Zoltán