Anyagilag is vonzóbb az amerikai nyári idénymunka

Vágólapra másolva!
A forint gyengülése és a dollár erősödése vélhetően növeli az amerikai munkavállalási kedvet a magyarok számára. Míg tavaly nyáron az egyesült államokbeli gyermektáborokban keresett 1000 dollár csak 145 ezer forintot ért, idén februárban már 245 ezret. Persze a többség nem a pénz, hanem a nyelvtudás javítása, az idegen környezetben való helytállás és a kalandvágy miatt megy. Nappali tagozatos hallgatói státusz, kommunikációképes angoltudás kell a kijutás e formájához, amit már most el kell kezdeni szervezni. Gyermektábori feladatokra és a vendéglátóiparba keresnek fiatalokat 9-10 hétre.
Vágólapra másolva!

Tavaly nyáron három hónapot töltött egy kaliforniai gyermektáborban Stóka Ágnes, aki "riding counselor", azaz lovasoktatóként tanított gyermekeket. A nyelvgyakorlás és az önálló problémamegoldás miatt jelentkezett nyári amerikai idénymunkára a CCUSA közvetítő szervezetnél. "Sok éve lovagolok már, nyaranta pedig lovastáborban dolgozom, így kézenfekvő volt, hogy lovasoktatónak jelentkezem. Santa Cruz mellett a Kennolyn nevű táborban kaptam munkát. Egész nyáron nagy létszámú csoportokkal dolgoztam, főleg amerikaiak társaságában" - meséli Ágnes. Összesen 10-11 hetet dolgoztak a táborban.

Kaland, nyelvtanulás és munkatapasztalat-szerzés. Ahogyan Ágnes példájából is látszik emiatt megy évente több száz magyar fiatal amerikai nyári idénymunkára. A nyári táborokba elsősorban a 19 és 29 év közötti nappali tagozatos diákok jelentkezését várják. A táborok általában szép környezetben, a természet lágy ölén találhatóak, ahol 9 héten keresztül kell gyerekfelügyelőként, sportoktatóként, vagy kisegítő személyzetként (konyha, takarítás, kertészeti munkák) helyt állni. Fontos a használható angolnyelv-tudás, ami kevésbé a nyelvtani pontosságot, mint inkább a gördülékeny beszédet, és a jó beszédértést jelenti.

Pedagógiában is lehet fejlődni

Három hónapot töltött egy pennsylvaniai gyermektáborban Simig Péter. "Az elején nehéz volt megszokni a klímát, időeltolódást, embereket, nyelvet, egy teljesen más kultúrát, de ezen könnyedén túllendül az odaérkező" - emlékezik vissza a tavaly nyárra. "Azonnal feltűnt, hogy az amerikai emberek hozzánk képest sokkal nyugodtabbak, nem sietnek sehova, van türelmük és idejük figyelni a másikra, és szinte mindig mosolyognak... Az öltözködés is teljesen ugyanaz, mint amivel az amerikai filmekben találkozhatunk: sportos, kényelmes, lényeg, hogy jól érezze magát a viselője. A gyerekek tele vannak energiával, nem is értettem hogy bírnak annyira pörögni. Szerintem egész évben arra pihennek, hogy nyáron a táborokban kitombolhassák magukat" - osztja meg tapasztalatait.

Rutinos táborozónak számít Rasovszky Miklós, a CCUSA programkoordinátora, aki 1994-ben járt először vívóoktatóként egy gyermektáborban, azóta visszajárónak számít. "Sárospatakon voltam akkoriban tanítóképző főiskolás angol-testnevelés szakon. Ki akartam próbálni, milyen idegen nyelvi környezetben gyermekekkel foglalkozni" - meséli. Nem csupán nyelvtudásban és élettapasztalatban fejlődött, hanem pedagógiában is. Például itt tanulta meg, hogy akkor lehet a gyermekek között rendet tartani, ha nem felülről határozzuk meg a szabályokat, hanem azt a gyermekekkel együtt alkotják meg és mondják ki.

Nem lehet meggazdagodni

A gyermektábori munkából nem lehet meggazdagodni, de a fiatalok elsősorban nem is emiatt mennek. A CCUSA-nál 325 euró közvetítési díjat kell fizetni, ebben a Budapest-New York retúrjegy, a táborig utazás és a biztosítás foglaltatik benne. Ezen kívül 131 dollár kell a vízumra, tehát 120-130 ezer forintos befektetés szükségeltetik az induláshoz. A táborban ingyenes az ellátás, a szállás, a napi munkáért pedig gyermekfelügyelőként 1000-1200 dollár, konyhai vagy műszaki kisegítő munkásként 1290 dollár zsebpénz jár. Tehát összességében 100-150 ezer forintnak megfelelő dollár a pénzügyi hozadék, amit általában az utolsó 2-3 hétben elutaznak a fiatalok. Így tett Stóka Ágnes is: A 10 hetes munka után nekivágtunk a "nagy Amerikának". Bejártuk San Francisco-t, Santa Barbara-t, Las Vegas-t, a Grand Canyon-t, San Diego-t, Los Angeles-t, Chicago-t és New York-ot" - mondja lelkesen Ágnes. Saját bevallása szerint ez volt élete eddigi legnagyobb kalandja.

"Az előnyök mellett nem szabad elfelejteni, hogy ez kemény fizikai munka. Lelkileg is fel kell rá készülni, mert hosszú tud lenni 9 hét az erdő közepén" árnyalja a képet Rasovszky Miklós. Heti 6 nap kell dolgozni, és 1 szabadnap áll rendelkezésre.

300 ezer forinttal nőtt a fizetés

A nyári gyermektáboroknál egyébként több kereshető vendéglátóipari idénymunkával. Itt éttermekben, szállodákban dolgoznak a fiatalok, és 6-10 dollár közötti óradíjjal számolhatnak. 8 dollárral, heti 40 óra munkával számolva közel 3 ezer dollár vihető haza tisztán. Az utóbbi években a gyengélkedő dollár miatt kevésbé volt népszerű a magyarok számára. Ebben az évben megfordult a trend: erősödött a dollár, gyengült a forint, így vélhetően vonzóbb lesz. Összehasonlításként: a tavaly a megélhetés és az adók levonása után keresett 3 ezer dollár 435 ezer forintot ért, most ugyanekkora fizetés forintban már 735 ezer.
A CCUSA-n kívül több más szervezet is foglalkozik amerikai idénymunkára (gyermektábor és vendéglátás) közvetítéssel: többek között az ICCP, az USAWork, a Studentwork és az Explore USA.

Pamela Anderson nyomában: vízi életmentőként

Az Explore USA a táboroztatói munka mellett a vízi életmentést is népszerűsíti. A követelmények nem olyan szigorúak, mint első hallásra gondolnánk, elég ha az ember alapszintű angol nyelvtudással és biztos úszástudással rendelkezik, melyet előzetes "életmentő vizsgán" is bebizonyít. A magyar vendégmunkásnak közvetítésért 110 ezer forintot, az amerikai adminisztrációra 630 dollárt (körülbelül 150 ezer forint), a repülőjegyre pedig 110-150 ezer forintot kell számolni. A minimum munkával töltött idő 2 és fél hónap, de a cég javasolja mindenkinek, hogy amennyit csak tud, töltsön még kint, így is növelve jövedelmét. Ha mindez összejön, életmentőnk Washington, New York, Delaware, Texas, Virgina, Georgia, vagy Dél-Karolina és Maryland államban is dolgozhat medencék mellett illetve az óceánparton, heti 40 munkaórát minimum 9 dolláros munkabérért. Ez "magyarra fordítva" körülbelül 350 ezer forintnyi havi jövedelmet biztosít, az ezen felül eltöltött túlórát pedig másfélszeres szorzóval számolja az amerikai munkáltató.

Kiss András, a cég képviselője azoknak ajánlja ezt a megoldást akik az önállóságot részesítik előnyben: "A nyári munkák közül talán a lifeguard munkakör fizet a legjobban, és ez kötetlenebb időbeosztást is enged, mint a táborozás, ahol a fizetés mértéke is szerényebb. Így bár az életmentő program nagyobb beruházásnak számít, a befektetett összeg sokkal inkább megtérül, mint a tábori munkák esetén." Ezt a spórolt pénzt aztán haza is lehet hozni, de el is lehet utazgatni a fennmaradó időben.

Szobota Orsolya

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!