A börzén érdeklődők igazán nem panaszkodhatnak a "kiszolgálásra." Az álláskeresőket a legtöbb helyen szívélyesen, részletekbe menően tájékoztatják a lehetőségekről - kivéve a fizetéseket. A börze általános tapasztalata egyébként az: a fizetés tabu, a leendő munkáltatók csak a komoly, több interjúkörön túljutott jelölteket informálják a várható keresetekről.
Ügyfélszolgálatos pozíciók: karban tartják a nyelvtudást
Az álláskeresők is céltudatosan vetik magukat a börze forgatagába: sokan öltönyben, blézerben, CV-vel a hónuk alatt keresik fel a kiszemelt cégeket.
Elsőként egy informatikával foglakozó vállalat standjánál érdeklődtünk: a cég a börzén ügyfélszolgálati pozícióba keresett diplomás munkatársakat. A HR-asszisztense úgy tájékoztatott: az angoltudás pluszban jól jöhet a jelentkezőknek, ám az állásra elsősorban németül felsőfokon beszélőket keresnek. Amikor arról érdeklődtünk, milyen szakmai fejlődési lehetőségeket kínál ez az állás, alanyunk kicsit zavarba jön, majd a nyelvtudás karban tartására hivatkozik.
Életuntság: rossz pont az állásinterjún
A börzén útba ejtettük az állásinterjúztatás bonyodalmaira felkészítő karrierklinikát is. A toborzási szakember elsőként egy pályakezdő, huszonéves mérnökkel tárgyalta át a fontosabb tudnivalókat. Az interjúalany a fejvadászok álma: megnyerő, kommunikatív és szakmai tudása is meggyőzőnek tűnik. A biztonság kedvéért azért annyit elmondott neki a szakember: a magyar nyelvtudást nem kell feltüntetni a CV-ben, mert ez magától értetődő elvárás. A következő, szintén mérnök jelölttel már más a helyzet: bár a nyelvtudás nívós, a végzettség kelendő, a fiatalember végig enerváltan felelgetett az interjúztatónak. A szakember vele kapcsolatban annyit mondott: éles helyzetben a jelölt az életunt viselkedéssel biztosan aláásná az állásinterjú sikerét.
HR-es állások: bölcsészeknek sem elérhetetlenek
Az állásvadászat következő állomása már egy sporteszközöket forgalmazó cég standja. Jó hír az angolul is jól beszélő bölcsészdiplomásoknak: a meghirdetett HR-es munkakörre szakirányú diploma nélkül is lehet jelentkezni: "a cégnél van olyan dolgozó, aki kulturális antropológia diplomával dolgozik ugyanebben a munkakörben"- kapjuk a tájékoztatást. A leendő munkatársnak azonban a HR területéhez tartozó, szinte összes ügyintézéssel meg kell tudnia birkóznia. A keresetekről is érdeklődtünk, ám erre azt a választ kaptuk: "senki sem számíthat arra, hogy itt gazdagodik meg, ám a vállalat tisztességesen honorálja dolgozóit. Valahogy azért kompenzálni kell a reggel 7 órás munkakezdést, de szeretjük a munkánkat" - jegyzi meg teljes őszinteséggel a kiállító képviselője.
Nagy multik: ötszáz jelentkezés sem ritkaság
Az ugyancsak ismert, FMCG-termékekre szakosodott multinacionális kiállítónál is kérdezősködtünk a lehetőségekről. A vállalat munkakínálata itt főként mérnöki, informatikai, és pénzügyes végzettségűeknek szól, ám a cég HR-trainee pályázatára kifejezetten angolul jól tudó, humán területen végzettek jelentkezését várják. A multi HR-asszisztense azt tapasztalta: mivel különösen nagy számú érdeklődőt vonzó lehetőségről van szó, a cégnél felkészültek az ötszázszoros túljelentkezésre is. A cég a jelentkezők számától függően, menet közben dönti majd el, hány fordulóban válogat a jelöltek közül. A szintén közismert távközlésre szakosodott cég standjánál ugyancsak arról számoltak be: a börzén meghirdetett, nyitott HR- es munkakörnél elvben nem feltétel a diploma, ám a várható túljelentkezés miatt ezek a pályázók előnyt élveznek a kiválasztás során.
Az értékesítőket rátermettség alapján választják ki
A börzén körbenéztünk az értékesítői állások között is. Az egyik hazai bank például pénzügyi és biztosítási termékek értékesítésére keresett diplomás jelöltet. Bár a pénzintézet tájékoztatójában azt írják: a munkakört csak gazdasági végzettséggel lehet betölteni, a HR -munkatárs személyes keretek között sokkal engedékenyebb: elmondása szerint nem a diploma minősítése, hanem a jelöltek rátermettsége, értékesítési vénája dönt a kiválasztásnál.
Takács Gabriella