Az álláshirdetésekben egyre gyakoribb elvárás a munkatapasztalat. Különösen a diplomázás előtt állóknak érdemes résen lenni és az utolsó félévben egy jó gyakorlati helyet megszerezni. Lehetőségek vannak, csak utána kell járni. A kisvállalatok ugyanis gyakornoki helyeiket ritkán hirdetik meg, inkább ismerősök útján töltik be. A nagyvállalatok ezzel szemben számos csatornán - interneten, diákszövetkezeteknél, állásbörzéken - keresik a megfelelő jelölteket. Csak a jobpiloton 21 olyan pozíció található, amelyre utolsó éveseket keresnek. Az ajánlatok között van HR-, értékesítési-, jogász gyakornok, de a cégek a logisztika területére is keresnek dolgozókat.
Kis cég vagy multi: előnyök, hátrányok
A szakmai gyakorlat választásának egyik kérdések, milyen típusú céghez szegődjünk: kis céghez vagy multihoz. "Mindkét cégtípusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Aki gyorsan előre akar lépni, annak érdemesebb multinál kezdeni, ott ugyanis a tehetségesek akár néhány éven belül középvezetői pozícióba kerülhetnek. Ezzel szemben a kisvállalatoknál az alkalmazottak általában évekig ugyanabban a munkakörben kénytelenek tevékenykedni. Igaz, kis cégnél jóval átfogóbb szakmai tapasztalatra lehet szert tenni. Könyvelőként például átlátják az egész könyvelését, míg multiknál csak részfeladatokat kapnak. A kisvállalatoknál emellett családiasabb a hangulat. Ott a dolgozóknak kevés esetben kell túlórázniuk, egy multinál viszont nem ritka a 10-12 órás munkanap. Összefoglalva: aki karriert akar építeni, és ezért hajlandó áldozatokat is hozni, annak ajánlottabb a multi. Aki pedig nyugalomra és biztos állásra vágyik, annak jobb kis cégnél elhelyezkedni" - mondta el Kiss Gabriella karriertanácsadó.
Karrier nagy cégnél
Hajgató Zsolt multit választott, és nem bánta meg. "Az International Business School angol szakára jártam, ahol követelmény volt a szakmai gyakorlat megszerzése", meséli. "Segítségként kaptunk egy körlevelet, amelyben a gyakornokokat kereső cégek listája szerepelt. Összesen három helyre adtam be jelentkezésem, végül a General Motors-nál sikerült elhelyezkednem. Kezdetben kisebb feladatokat kaptam, ki kellett derítenem például a hibás számlák eredetét, karban kellett tartanom az áradatbázist. Az előírt 10 hónap gyakorlat után a vezetőség felajánlott nekem egy komolyabb pozíciót, amit természetesen elfogadtam. Jelenleg a pricing csapat tagja vagyok, ami a kampányokért, a kedvezményekért felel, például a csapattal közösen mi döntjük el, hogy a vásárlók kapjanak-e ajándék légkondicionálót az autójukba vagy sem" - avatott be Hajgató Zsolt.
Szerencse is kell a bejutáshoz
A szakmai gyakorlattal tehát megalapozható a karrier. Mi kell a munkaszerződéshez? Személyzeti szakemberek szerint motiváltság, csapatszellem, talpraesettség és szerencse. Ha a hallgató elkötelezett, és látszik rajta, hogy komolyan gondolja a munkavállalást, akkor van esélye folytatni a cégnél. A multik többségea három-hat hónapos gyakorlat után a legjobbaknak a végén állást ajánl. Ezt Hajgató Zsolt is alátámasztotta. Mint mondja, sokat kellett dolgoznia, napról napra bizonyítania kellett rátermettségét.
Így lehet bejutni multihoz
A British America Tobacco dohányóriásnál jelenleg HR, marketing, pénzügy területen vannak nyitott gyakorlati helyeik. A pozíciókra tárgyalóképes angol nyelvtudással lehet jelentkezni. A kiválasztási folyamat több körös interjúkból és készségtesztekből áll.
Hasonló elvárásoknak kell megfelelni a General Motorshoz pályázóknak. Az angol nyelvtudás itt is alapkövetelmény, bár a cégnél nem szükséges az üzleti angol. Elég, ha a diák meg tudja értetni magát idegen nyelven. Emellett jó, ha heti 25-30 órát tud dolgozni. A kiválasztás két fordulós, egy HR és egy szakmai interjúból áll.
Hallgatnak a fizetésről
Mi a helyzet a fizetéssel? A gyakornokok fizetéséről nem kaptunk információt. Hajgató Zsolttól annyit megtudtunk, az első 10 hónapban fizetése nem volt, ekkor a tandíját vállalta át a cég. Ezt követően kapott egy bizonyos összeget, amit néhány hónapon belül a duplájára emeltek.
Oroszi Babett