Márciustól állásbörzék futószalagon

Vágólapra másolva!
A március és az április a végzős egyetemisták számára kulcsfontosságú két hónap. Ekkor rendezik ugyanis a felsőoktatási intézmények tavaszi állásbörzéiket, ahol a megjelenő cégek tehetséges pályakezdőkre vadásznak. Ugyan a nagy, budapesti állásbörzékre áprilisban kerül sor, már a héten is két helyen tartanak karrierfórumot: március 4-5-én Szegeden, március 6-án a Budapesti Gazdasági Főiskolán.
Vágólapra másolva!

Hogy miért érdemes kilátogatni állásbörzékre? Részben azért, mert hatékony terepe az álláskeresésnek. Ez az egyetlen fórum, ahol egy helyen egyszerre több tucatnyi munkaadóval is személyesen fel lehet venni a kapcsolatot. Választ kaphatunk az általános cégtájékoztatókon túl felmerülő kérdésekre. Hatásos fellépéssel szimpatikussá is tehetjük magunkat a kiszemelt munkaadók előtt. Nem csupán az álláskereső vizsgázik, hanem a kiállító cég is. A kiállítók hozzáállásából, viselkedéséből az is leszűrhető, valóban szeretnénk-e hosszabb távon a kiszemelt vállalat kötelékébe tartozni.

Megalapozható a munkahelyváltás is

Nem csupán az utolsó éves egyetemisták és főiskolások húzhatnak hasznot az állásbörzékből. Ha még nem vagyunk végzősök, kereshetünk diplomamunkaírási és szakmai gyakorlati lehetőségeket. Beregisztrálhatjuk magunkat számos vállalat és tanácsadó cég adatbázisába, szimulált állásinterjúkon, logikai és nyelvi teszteken is próbára tehetjük képességeinket. Sőt, az állásbörze jó terepe lehet az állásváltoztatás megtervezésének.

Gyűjtsünk infót a cégről az interneten

A börzén kiállító cégek többsége határozott, céltudatos pályázókat keres. Ezért tanácsos előre minél többet megtudni a kiszemelt munkaadóról és eleve konkrét kérdésekkel, pozícióra szabott önéletrajzzal felszerelkezve felvenni a kapcsolatot a vállalattal. A cég weblapja, internetes megjelenései, a régebb óta ott dolgozó ismerősök tapasztalatai szintén jó támpontot jelenthetnek. Megszívlelendő: kizárólag olyan kérdéseket tegyünk fel, amelyekre nem tudható meg a válasz a cég honlapjáról, a helyszínen kapott szóróanyagokból. Ellenkező esetben felkészületlennek, tájékozatlannak tűnhetünk. A megjelenés is kulcsfontosságú. A kosztüm vagy az öltöny nem feltétel, de egyes esetekben jól jöhet. Ám a laza hétköznapi ruhákban, a reklámfeliratos pólókban nem keltünk j benyomást a kiállítók előtt.

Gyakori hibák: ne a fizetéssel kezdjük a kérdezést

Van néhány hiba, amit tanácsos kerülni. Rossz fényt vet a pályakezdőkre, ha azzal kezdi a standnál a kérdezést: mennyit lehet keresni ebben a pozícióban. Inkább az elvégzendő feladatokról, a szakmai fejlődés lehetőségeiről érdeklődjünk. A "Miért szeretne nálunk dolgozni?" kérdésre sem a béren kívüli juttatás és a cégautó a megfelelő válasz frissdiplomásként. Egyébként pályakezdőként, piacképes diplomával átlagosan bruttó 220-260 ezer forint körüli fizetés várható. A fővároson kívül vagy kevésbé keresett diplomával azonban legalább 15-25 százalékkal alacsonyabb bérekre lehet számítani.

Menjünk el a felkészítő napokra

Az intézmények egy része az állásbörzék előtt felkészítő napokat is szervez. Ezekre is célszerű ellátogatni - itt módszeresen végigveszik az állásinterjúkon várható kérdéseket, teszteket, a hatékony önéletrajzírás fortélyait. A hallgatók ráadásul személyes konzultáció keretében csiszolhatnak álláskeresési technikáikon, a céges prezentációkon pedig benyomást szerezhetnek a potenciális munkaadókról.

Tavaszi állásbörzék és karriernapok:

Március 4-5.: Szegedi Tudományegyetem
Március 6.: Budapesti Gazdasági Főiskola Állásbörze, (PSZF)
Március 12.: Veszprémi Egyetem Pannon Állásbörze
Március 12-19.: Budapesti Műszaki Főiskola (BMF) Állásbörze Felkészítő Napok
Március 19.: BMF Állásbörze
Március 25.: Széchenyi István Egyetem, XIV. Győri Állásbörze, Felkészítő Nap
Március 26.: Széchenyi István Egyetem, XIV. Győri Állásbörze
Április 1.: Pécsi Tudományegyetem Összegyetemi Állásbörze
Április 2-3.: ELTE Állásbörze, ELTE Kongresszusi Központ
Április 2.: XIV. Miskolci Egyetemi Állásbörze
Április 9-10.: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Műegyetemi Állásbörze
Április 15.: Kecskeméti Főiskola, Állásbörze
Április 16-17.: Budapesti Corvinus Egyetem, KarrierExpo
Április 22-23.: Debreceni Egyetem Állásbörze
Április 23 - 24.: HVG Állásbörze, Országos Képzési és Karriernapok (Syma csarnok)
Április 29.: Dunaújvárosi Főiskola, Állásbörze

Takács Gabriella

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!