Javában zajlanak az írásbeli érettségik - a napokban országszerte mintegy 86 ezer diák méreti meg magát, és hagyja maga mögött az iskolapadot a szóbeli vizsgák után. Mivel nem mindenki tervez egyetemi vagy főiskolai továbbtanulást, a munkakeresés és a "helykeresés" sokak számára hamarosan égető kérdés lesz.
A karriertanácsadók nem kecsegtetik sok jóval a gimnáziumban érettségizőket. Herczku Mónika, a Karrier Mentor Tanácsadó Iroda vezetője szerint a sima, szakirányú képesítést sem tartalmazó érettségi jelenleg nem képvisel túl nagy értéket a munkaerőpiacon. Gimnáziumi érettségivel maximum ügyfél-, vevőszolgálatos vagy call centeres, esetleg értékesítői munka csíphető meg minimálbér-közeli nettó fizetésért. Érettségivel esetenként a hazánkban egyre nagyobb számban jelen lévő üzleti szolgáltató központok valamelyikében jó eséllyel pályázhatóak meg hasonló állások, feltéve, ha a jelentkező az angol mellett valamilyen kevéssé gyakran beszélt (cseh, lengyel, holland) nyelven is kiválóan kommunikál. A szakember azért hozzátette: bár a cégek többsége szívesebben töltené fel diplomás bölcsészekkel ezeket a posztokat, tekintettel a ritka nyelven beszélők alacsony számára, néha kénytelen engedményeket tenni.
Érettségivel gyorsétteremben is el lehet helyezkedni, itt az órabér átlagosan 500 forint körül alakul, bár ez a lehetőség talán az egyik legkevésbé vonzó az álláskeresők szemében.
Nyerő lehet a szakirányú végzettség
A karriertanácsadó szerint középfokú végzettségűként még mindig a négy középiskolai évet szakirányú tanulmányokkal megtoldók tudnak a legjobban érvényesülni a piacon pályakezdőként. Mindezt persze nyelvtudással megspékelve. "Informatikai vagy műszaki technikusi végzettséggel főként beruházásokon, projektmunkákon dolgozó cégeknél, minőségbiztosítási területen már jó eséllyel lehet munkát találni, ha adott a napi munkavégzéshez szükséges szintű szakmai nyelvtudás" - mutat rá.
Ajánlott az OKJ-s tanfolyam, de nem mindegyik
A szaktudással nem rendelkezők számára - hacsak nem terveznek továbbtanulást valamilyen egyetemre, főiskolára - mindenképpen valamilyen OKJ-s, tényleges piaci értékkel bíró szakképesítés megszerzését ajánlja. Mindezt Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezető partnere, tanácsadó is alátámasztja. Arra azonban felhívta a figyelmet: a hangzatos elnevezésű, a néhány hónapos gyorstalpalót azonnal menedzseri minősítéssel felcímkéző tanfolyamok többsége porhintés, nem segíti a sikeres elhelyezkedést. Ellenben egy könyvelői vagy mérlegképes könyvelői OKJ- s tanfolyam elvégzése után már megnyílhatnak a kapuk a munka világába. Igaz, a végzettségre többnyire a kisebb cégek vevők: multinacionális környezetben már elvárás a szakirányú diploma.
Az első szakma megszerzése ingyenes
Érdemes szem előtt tartani: a szakképzetlenek számára az első szakma megszerzése térítésmentes - így az ebbe a csoportba tartozó 18-22 éves fiatalok ingyenesen vehetnek részt a legtöbb OKJ - s végzettséget adó, nappali rendszerű képzésen. A részletekről az oktatási intézményekben célszerű érdeklődni.
Külföldi munka: ne csak a pénz miatt
Nem a tanfolyam és az azonnali továbbtanulás az egyetlen lehetőség érettségi után. Juhos Andrea szerint frissen érettségizettként a nyelvtudás és az önállóság fejlesztése mellett a munkatapasztalat-szerzés is kiemelten fontos, amiben rengeteget segíthet a néhány hónaptól akár 1-2 évig tartó külföldi munkavállalás - legyen az akár a szolgáltató szektorban, vendéglátóként vagy gyermekfelügyelőként. Mindez nem követel meg túl nagy áldozatot a fiataloktól: gondos tervezéssel, előre leszervezve Angliába akár 30 ezer forintból is eljuthatunk egy-egy fapados járattal. A tapasztalatok szerint rátermett álláskeresőként akár két hét alatt lehet munkát találni és átlagosan 200 ezer forintnak megfelelő vésztartalékkal már túlélhető az első néhány hét. A szakképzettséget nem igénylő munkákért egyébként átlagosan 380 ezer forintnak megfelelő fontot lehet kapni...
Takács Gabriella