A hatályos jogszabályoknak megfelelően minden 16. életévét betöltött, iskolalátogatási igazolással rendelkező, nappali tagozatos diák vagy egyetemi illetve főiskolai hallgató vállalhat diákmunkát. "A dolgozni akaró diáknak mindössze személyi igazolványra, TAJ-, adó- és bankszámlaszámra, a nappali tagozatos hallgatói jogviszonyt igazoló iskolalátogatási igazolásra van szüksége a belépési szándéknyilatkozathoz. Az iskolaszövetkezeti belépéskor egyszeri, jelképes összegű részjegyet kell váltania, amelyet az első alkalommal folyósított fizetésből vonnak le"- tájékoztatott Másody Szabolcs, a MÜISZ Iskolaszövetkezet marketingvezetője.
Gyorsétterem, szórólapozás...
Milyen lehetőségek közül válogathatnak a diákok? A hazai iskolaszövetkezetek jellegzetes kínálatát átfutva tipikus diákmunka-ajánlat az árufeltöltés és pénztárosi munka a nagyobb hipermarketekben. Nem ritka a gyorséttermi, a csomagolási munka, az éjszakai leltározás, a szórólaposztás és terjesztés, a termékbemutatós és a promóciós hostesskedés. Az irodai munkák közül főként adatrögzítésre, telefonos értékesítésre, ügyfélszolgálatra és a különböző adminisztratív feladatok elvégzésére számíthatnak a diákok.
Kétszáz forinttal kevesebb vidéken
A bérek tekintetében már nagyobb a szórás, a főváros és vidék közti jelentős bérkülönbség a diákmunkások fizetésében is tetten érhető. Míg például a fővárosban 590 forintos órabért kínál az egyik iskolaszövetkezet adminisztratív munkáért, addig Pécsett, Debrecenben, Kecskeméten és Szombathelyen mindössze 400-450 forint körüli órabérrel várják az irodai munkára vágyó diákmunkásokat. A hipermarketes munkákkal, a gyorséttermekkel és a szórólapozással is hasonló a helyzet. Míg a fővárosban legalább 450-500 forint körüli órabér jár a kasszás munkákért, az árufeltöltésért és a gyorséttermi kiszolgálásért, ez az összeg vidéken 380 forintra is lecsökkenhet.
Alig van különbség a bruttó-nettó bér között
Ezek bruttó órabérek, ám a bruttó és a nettó között diákmunka esetén alig van különbség. "A keresett jövedelem SZJA-köteles, az adórendszer sajátossága miatt azonban az iskolaszövetkezet által kínált 500-700 forintos órabérekből semmilyen levonás nincsen, mivel havi 63 ezer forint havi bruttó jövedelemig a személyi jövedelemadó nulla forint", mondja Lénárt Szabolcs, a Student Iskolaszövetkezet marketingvezetője.
Tanácsos már június elején személyesen is megjelenni a diákszövetkezeteknél. Június második felében ugyanis nagy a roham, gyorsan elkelnek a jobb ajánlatok.
Saját keresés: legyünk résen
Nem csupán diákszövetkezeten keresztül lehet nyáron diákként dolgozni. Érdemes azonban ismeretségi körben keresni vagy meggyőződni a kinézett cég korrektségéről. Óvakodjunk olyan munkaadóktól, amelyek nem leinformálhatóak -nincs weboldaluk vagy vonalas telefonos elérhetőségük-, keveset árulnak el a munkakörről, nem adnak munkaszerződést, hanem zsebbe ígérnek fizetést. Előfordul az a trükk, hogy nem hivatalos bért ígérnek, majd a munka végeztével nem megfelelő teljesítményre hivatkozva csak a töredékét fizetik ki a munkabérnek.
A butikok nem idénymunkásokat keresnek
Találtunk különféle újságokban korrekt, szabályos, diákmunkának is beillő álláslehetőségeket. Például: részmunkaidős eladói munka butikban, polcpakolás, árufeltöltés. A bökkenő mindössze annyi: a munkáltatók többnyire nem idénymunkás diákokat akarnak alkalmazni, sokkal inkább munkanélkülit vagy nyugdíjast, aki a nyár végeztével is marad. Egy négyórás eladói állást kínáló cég tulajdonosa telefonon elmondta: mivel az általuk árusított ruházati cikkek alapvetően a konzervatív, idősebb réteget célozzák, egy fiatal nem elég meggyőző a pult mögött. Egy árufeltöltői munkát kínáló bolt tulajdonosa pedig megjegyezte: kizárólag alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatna szívesen bárkit, nem kér a diákmunkásokból.
Diákszövetkezetek az interneten:
www.furgediak.hu, www.jobbkezek.hu, www.jobland.hu, www.melo-diak.hu, www.muisz.hu, www.student.hu
Takács Gabriella